Sokkal többen vásárolhatnak magyar állampapírt és egyéb befektetéseket, ha a Moody's hitelminősítő az eddigieknél jobbnak ítéli meg a magyar gazdaság helyzetét július 8-án, vagyis pénteken. Jók az előjelek.
A Moody's idén egyszer már véleményt mondott, de márciusban még nem ítélte meg úgy, hogy befektetésre ajánlaná Magyarországot.
A Fitch Ratings május 20-án - a három nagy minősítő cég közül elsőként - visszaemelte a befektetési ajánlású osztályzati sávba hazánkat. A Fitch a döntést mindenekelőtt azzal indokolta, hogy jóval több deviza áramlik be az országba, mint amennyi kimegy, sok pénzt kapunk az Európai Uniótól is, jól alkalmazkodnak a magyarországi bankok a környezethez, és sikerült forintosítani a sok devizahitelt.
A Standard & Poor's és a Moody's Investors Service egyelőre a befektetési ajánlású alapszinttől egy fokozattal elmaradó - "BB plusz", illetve "Ba1" - besorolással tartja nyilván Magyarországot, de a Moody's magyar osztályzatának kilátása tavaly november óta felminősítés lehetőségére utaló pozitív.
A Moody's az utóbbi napokban már bejelentett pozitív hitelminősítési lépéseket Magyarországgal kapcsolatban. A múlt héten a cég pozitívra javította a magyar bankrendszer kilátását a tavaly július óta érvényben tartott stabilról. A cég szerint a devizaalapú hitelek tavalyi átváltása csökkentette a kockázatokat.
Egybehangzó londoni elemzői előrejelzések szerint a Fitch Ratings után az idén várhatóan a Moody's is visszaemeli a magyar államadós-osztályzatot a befektetési ajánlású kategóriába, bár egyes citybeli vélemények szerint nem biztos, hogy ez már pénteken megtörténik..
A Morgan Stanley pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői hétvégi esélylatolgatásukban emellett annak a véleményüknek is hangot adtak, hogy a jövő évi államháztartási hiánycél lazább költségvetési alapállást jelez. A ház elemzői azt is valószínűnek nevezték, hogy a Moody's a felminősítés előtt szeretné látni, hogyan teljesít a magyar gazdaság a brit EU-tagságról rendezett népszavazás utáni sokk közepette
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.