A fehérorosz jegybank reményei szerint lezárhatják az utóbbi évek hiperinflációs korszakát.
A súlyos gazdasági válsággal küzdő volt szovjet köztársaságban péntektől, július 1-jétől 10 000 (régi) fehérorosz rubel már csak 1 (új) rubelt ér. Szerdán 10 ezer fehérorosz rubel mindössze 143 forintba került.
A központi bank szerint az úgynevezett redenomináció technikailag könnyen kivitelezhető, nem befolyásolja a fehérorosz rubel vásárlóerejét, árfolyama sem változik más valutákkal szemben és a lépés az infláció alakulására sincs hatással.
2011-ben a minszki kormány 65 százalékkal leértékelte a fehérorosz rubelt, miután az állami szektorban végrehajtott jelentős béremelés miatt az infláció 100 százalék fölé emelkedett. Azóta az infláció folyamatosan mérséklődött, és tavaly már csak 12 százalékot ért el.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) üdvözölte a fehérorosz hatóságok döntését, jelezte ugyanakkor, hogy át kell alakítani az állami vállalatokat, amelyek többsége veszteségesen működik.
Az 1994 óta Aljakszandr Lukasenka elnök vezette Fehéroroszország gazdasága tavaly 4 százalékkal, az idei év eleje óta pedig 3 százalékkal zsugorodott, miután átterjedt rá a válság fő exportpiacáról, a nyugati szankciók és a zuhanó olajárak kettős szorításába került Oroszországról.
Az előző években Oroszország volt az irányított gazdálkodást követő ország pénzügyi támogatója, de az ukrán válság miatt feszültté váltak a kétoldalú kapcsolatok, és a Nyugaton rosszhírű Lukasenka elkezdett közeledni az Európai Unióhoz.
Az IMF és Minszk tárgyal egy hárommilliárd dolláros hitelről, de döntés még nem született, mert az állami vállalatok reformját és a közműszolgáltatások árazását illetően továbbra is jelentősek a nézeteltérések.
Fehéroroszország azt reméli, hogy az év vége előtt 1,1 milliárd dolláros hitelhez juthat az Oroszország ellenőrzése alatt álló Eurázsia Alapból, hazai kötvénykibocsátásból pedig 450 millió dollárra számít.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.