Kap pénzt tanácsadásért börtönre ítélt volt fideszes, Nógrádi György, egy Matolcsy Györgyöt követő rokon is. Egyre több pénzt ad a kormány a kereskedőházaknak, a részletes információkhoz pedig megnehezíti a hozzáférést.
Bár elvileg a kereskedelmi kapcsolatok felvirágoztatása az elsődleges feladatuk a magyar nemzeti kereskedőházaknak, azért a Fidesz holdudvarából is sokan járnak jól ezeknek az intézményeknek köszönhetően. Az MNO írta meg, hogy több, a fideszes holdudvarhoz köthető ember is rendszeres apanázst kap a kereskedőházaktól tanácsadásért, egyéb megbízatásokért. Kap pénzt Nógrádi György, a köztévé kedvenc biztonságpolitikai szakértője, Matolcsy György rokona, és egy börtönbüntetésre ítélt volt fideszes képviselő is. A Külügy finoman szólva nem könnyíti meg a szerződések megismerését.
Matolcsy Mátyás két és fél éven át adott tanácsokat a kereskedőházakat üzemeltető Magyar Nemzeti Kereskedőháznak (MNKH Zrt.) azután, hogy 2013-ban kikerült az NGM-ből, miután Matolcsy György átült az MNB-be. 2015-ben szűnt meg a szerződése, addig 10 millió forintot kapott tevékenységéért.
Lengyel Zoltán fideszes képviselő 2009-ben jogerősen 8 hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a bíróság, miután papírok nélkül vezetett, majd dulakodott a rendőrökkel. A Fidesz kizárta, de nem hagyta a pácban, idén januárban egy 800 ezer forintos havi tanácsadói bérrel járó szerződéssel kínálta meg.
A volt Kormányzati Információs Központ sajtófőnöke, Hajdu Petra havi egymilliót kap, amiért az USA-ban, Colorado államban ügynöki és kereskedelmi tevékenységet folytat az állami vállalat számára.
Nemhiába jeleskedik menekült- és terrorfronton a köztévében olyan eminensen Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő, havi félmillió forintot ő is kap az MNKH-tól tanácsadásért.
Lanszki Regő, aktív parlamenti fideszes képviselő innovációs szakértőként 400 ezer forinttal egészítheti ki képviselői fizetését.
Az MNO újságírója arról is beszámol, milyen nehéz megtalálni az MNKH honlapján ezeket a szerződéseket, a feltöltött fájlokat az átlagos felhasználók nem tudják sem letölteni, sem kinyomtatni. A tulajdonosi jogokat gyakorló Külgazdasági és Külügyminisztérium pedig a közpénzből működő kereskedőházak adataival kapcsolatban a célország cégjegyzékéhez irányítja az érdeklődőket – mi sem egyszerűbb, mint kiigazodni egy kazah cégjegyzékben.
A kereskedőházak egyre többe kerülnek. 2013-ban még nem volt működési költségük, de tavaly már 2,6 milliárd forintot emésztett fel a működésük. Idén pedig megint szintet lépett a kormány, már 10 milliárdot fordít a kereskedőházakra, így egyre többen léphetnek be a tanácsadói álommeló kormányközeli rendszerébe.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.