Az amerikai Fed elnöke szerint veszélybe kerülne az amerikai pénzügyi stabilitás, ha bekövetkezne a Brexit, vagyis a britek végül úgy döntenének, hogy kilépnek az EU-ból.
Az amerikai jegybank szerepét ellátó Federal Reserve (Fed) elnöke kedden a szenátus bankügyekkel foglalkozó bizottságának meghallgatásán válaszolt a politikusok kérdéseire, illetve előterjesztette a Fed pénzügypolitikájáról szóló féléves jelentést.
A jegybankot 2014 óta vezető Janet Yellen szerint "jelentős bizonytalanság" jellemzi az amerikai gazdaságot, és a világgazdaság kilátásai is "sérülékenyek". Az amerikai központi bank ezért "óvatos lépésekre" készül, utalva ezzel a jegybanki alapkamat esetleges emelésére. A múlt héten egyébként a jegybank monetáris tanácsa érintetlenül hagyta az irányadó kamatlábat.
Janet Yellen a munkaerőpiac szűkülését és a beruházások csökkenését említette az amerikai gazdaság gyengülésének jeleiként. Bár hozzátette: ő és munkatársai arra számítanak, hogy ez a trend hamarosan megfordul. Különösen aggasztónak nevezte, hogy a munkanélküliség elsősorban a kisebbségeket, ezen belül is az afroamerikaiakat és a spanyol-ajkúakat sújtja.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy szerinte csak átmeneti lassulásról van szó, sőt, számít a termelékenység enyhe növekedésére is.
A Fed monetáris tanácsának várható lépéseiről elmondta: ha a gazdaság növekedése beindul, akkor a kamatláb emelkedése fokozatos lesz.
A jegybank elnöke kitért a britek esetleges kilépésére az Európai Unióból. Azt mondta, hogy ennek az egész világgazdaságra, és benne az amerikai gazdaságra is kedvezőtlen hatása lenne: bizonytalanságba taszítaná a gazdaságot, és bár lehetetlen pontosan megjósolni a következményeket, a pénzügyi piacok szerinte sérülékenyekké válnának. Hangsúlyozta, hogy az esetleges brit kilépéssel megváltozna a befektetők kockázatvállalási hajlandósága, és veszélybe kerülne az amerikai pénzügyi stabilitás.
A Fed elnökének meghallgatását szerdán folytatják a kongresszusban: a szenátusi bizottság után a képviselőházi bizottságban is kikérdezik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.