Az idei első negyedévben tovább folytatódott az elektronikus pénzforgalom bővülése Magyarországon, elsősorban a fizetési kártyás forgalom emelkedése volt számottevő - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdán közzétett összegzéséből.
A fizetési kártyás forgalom 30 százalék feletti növekedése mellett 10 százalékos bővülés mutatkozott a forintátutalások összértékében is. Az MNB adatai szerint az idei év első negyedévében a pénzforgalmi szolgáltatók által vezetett fizetési számlák száma megközelítette a 10 millió 350 ezret, számuk több mint 80 ezerrel nőtt 2015 végéhez képest.
A fizetési kártyák száma közel 9 millió volt az idei első negyedévben, az előző negyedévhez képest 19 ezerrel nőtt a számuk a betéti kártyák számának 31 ezres emelkedése és a hitelkártyák számának 12 ezret meghaladó csökkenésének eredőjeként. A kizárólag internetes vásárlásokra használható virtuális kártyák száma közel 2 százalékkal nőtt, arányuk az összes kártya között ugyanakkor továbbra is csak 7,5 százalék.
Az érintőkártyák száma 5 százalékkal emelkedett 2015 utolsó negyedévéhez képest, így az összes fizetési kártya több mint 56 százalékával lehet már a gyorsabb és kényelmesebb érintéses fizetést igénybe venni.
A fizikai kereskedői elfogadóhelyek több mint 83 ezres és az elfogadóhelyeken üzemelő POS terminálok közel 103 ezer darabos száma nem változott jelentősen a megelőző negyedévhez képest, de a korábbi folyamatokkal összhangban folytatódott az internetes elfogadóhelyek és az érintéses fizetést lehetővé tevő POS terminálok dinamikus bővülése.
A hazai kibocsátású fizetési kártyákkal belföldön lebonyolított vásárlási tranzakciók száma (107,6 millió darab) 2015 első negyedévéhez viszonyítva 22,1 százalékkal emelkedett. A teljes vásárlási forgalmi érték bővülése ennél is számottevőbb, 30,7 százalék volt az idei év első negyedévében, amely 757,3 milliárd forintot jelentett.
Elsősorban a teljes forgalom körülbelül 84 százalékát kitevő betéti kártyás adásvétel emelkedett, a hitelkártyás tranzakciók számának és értékének növekedése alacsonyabb mértékű volt.
A belföldi elfogadói hálózatban a hazai kártyákkal lebonyolított készpénzfelvételi tranzakciók számában (24 millió darab) és értékében (1505 milliárd forint) egyaránt kismértékű csökkenés történt az előző év azonos időszakához képest, a tranzakciók átlagértéke közel 62,6 ezer forint volt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.