Gazdaság MTI 2016. június. 13. 16:42

Komolyan hazavágná a magyar gazdaságot a Brexit

Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból várhatóan 0,3-0,4 százalékkal fogná vissza a magyar gazdasági növekedést.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter azt mondta, hogy a gazdasági tárca belső elemzést készített egy esetleges brit kilépés gazdasági hatásairól. A Brexitnek lenne egy közvetlen hatása, amely a magyar-brit gazdasági kapcsolatokból fakad, a másik hatás az unión keresztül érné a gazdaságot, mivel Nagy-Bitanniának speciális szerepe van az unió kereskedelmében, gazdaságában, támogatási pogramjaiban.

A szaktárca elemzése elsősorban a külkereskedelmi forgalom nagyságát, a brit gazdaság  európai gazdaságra gyakorolt hatását mérlegelte. Emellett azt is figyelembe kell venni, hogy Nagy-Britannia az unió nettó befizetői között van, kilépése érintheti azt a támogatási politikát is, amely Magyarország számára most rendkívül kedvező, nettó támogatotti pozíciót jelent - fejtette ki a miniszter.

Az esetleges kilépésnek további olyan hatásai is lennének, amelyeket nagyon nehéz megbecsülni, ilyen például, hogyan alakul a foglalkoztatás, munkavállalás Nagy-Britanniában. Nagy-Britannia Magyarország tíz legfontosabb külkereskedelmi partnere között van, az itteni brit befektetések aránya is jelentős. Most nehéz megbecsülni, hogy egy Brexit-döntés esetén milyen folyamatok indulhatnak el Nagy-Britannián belül, lehet-e például a pénzügyi szolgáltatásokban olyan európai kitelepülésre számítani, ami az adott országnak gazdasági növekedésben hozhat - fejtette ki a miniszter.

Az észérvek már rég nem számítanak - Kilépnek-e a britek az EU-ból?

A britek fele megkockáztatná az unióból való kilépést, bár a lakosság 69 százaléka teljesen össze van zavarodva, és bizonytalan a kísérlet végkimenetelét illetően. Merőben hitkérdéssé vált tehát egy olyan lépés, amelynek gazdasági-politikai következményei totálisan megsemmisítőek lehetnek.

A GDP növekedés 0,3-0,4 százalékos mérséklődése azért lenne nagyon káros, mert elemzők jelenleg (a magyar kormány optimistább várakozásainak ellenére is) csak 2 százalék körüli bővülésre számítanak idén. Az OECD nemrég csökkentette drasztikusan az idei várakozásait, az első negyedéves kiábrándító adatok következtében. A GDP növekedése ugyan jövőre ennél valamivel nagyobb lehet, a 0,3-0,4 százalék azonban meglehetősen nagy arány lehet még akkor is.

zöldhasú
Hirdetés