A szinte teljesen ismeretlen Kovács József fideszes képviselő Munka-Med Kft. elnevezésű cégének tavalyi eredményéből 37 millió forintot vett ki a feleségével közösen, ez a legmagasabb osztalékösszeg a parlamenti képviselők között – jelentette a Blikk, amely szerint a legtöbb politikus cége veszteséges, legalábbis a mérlegek többsége mínuszos eredményt mutat.
A fideszes Kovács Józsefnek a cége eredménye mellett szinte csak zsebpénz lehet a képviselői fizetés: az Országgyűléstől 10,8 milliót kap évente, a vállalkozásából viszont három és félszer annyi a jövedelme – közölte a Blikk.
A politikus a lapnak nem akart a cégéről beszélni, mert szerinte ezek nem közérdekű információk.
Az osztaléktoplistán a második helyezett Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter, aki közel 3 millió forint osztalékot kapott a Gorzsai Mezőgazdasági Zrt.-ből, bár csak kétszázalékos tulajdonrésze van. Az igazi nagy nyertes a nagybátyja, Gyapjas Károly, aki többségi tulajdonos a cégben, így a 138,5 millió forintnyi osztalékból minimum 70 millió az övé lehetett.
A harmadik szintén egy fideszes képviselő, Hörcsik Richárd, akinek családi cége 2,1 millió forintot hozott a konyhára.
Tavaly Gyurcsány Ferenc DK-elnök vette fel a legtöbb osztalékot, 180 millió forintot, idén azonban egy fillért sem hozott neki a cége, az Altus Zrt., amelynek a nyeresége is alig 3 millió forint volt 2015-ben. Gyurcsány szerint ennek ellenére semmivel sincs rosszabb évük, mint korábban.
"Tavaly kétszerannyi osztalékot vettünk fel, mint az azt megelőző években, ennek egy részét osztalékelőleg formájában a 2015-ös év terhére" – mondta a Blikknek Gyurcsány, aki szerint két ipari cégből származik az Altus eredménye, ebből az egyiket eladták, a másikban pedig az idén bent hagyták a nyereséget.
"Több mint egymilliárd forintot kaptunk a vállalatért az év elején, úgyhogy meg fogunk élni" – tette hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.