A Nébih csak július 1-jétől bírságolhat, de a megyei kormányhivatalok munkatársai már most ellenőrizhetik, hogy a gazdák megtesznek- e mindent azért, hogy kiirtsák a súlyos allergiás tüneteket okozó növényt.
Minden földhasználónak kötelessége egészen addig kiirtania a parlagfüvet a telkéről, amíg a növény bimbója ki nem alakul. Ha a virágzás megindulása előtt mindez nem történik meg, a földhasználó komoly növényvédelmi bírságra számíthat. Ennek mértéke a parlagfűvel fertőzött terület nagyságától és parlagfűvel való fertőzöttség mértékétől függően 15 ezertől 5 millió forintig terjedhet – írja a Vasárnapi Hírek.
Ha a parlagfüvet még virágzása előtt elpusztítjuk, nem szórja szét a virágporát, és termést sem hoz. Ha gyomláljuk, lehetőleg kesztyű nélkül ne érintsük meg a növényt, mert már az is allergiás reakciót válthat ki. Ha kaszáljuk, a növény szárát talajszinten, a gyökérnyaki résznél kell elvágni. Egyszeri kaszálás általában nem elegendő, csak általában csak a harmadik hozza el a kívánt eredményt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.