Gazdaság MTI 2016. május. 04. 21:56

Szlovák és cseh tejeket vontak ki itthon a forgalomból

Lesújtó a tejágazat egy hónapja tartó ellenőrzésének eddigi eredménye, amelyből megállapítható, hogy főleg a külföldi, import UHT-tejekkel csapják be a vásárlókat - közölte Zsigó Róbert, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára. Hat szlovák, illetve cseh eredetű tejet már ki is vontak a forgalomból.

Szakmai javaslatok alapján rendelték el a tejágazat és a tejpiac, kiemelten az UHT, azaz a hűtés nélkül hosszan eltartható tejek ellenőrzését - közölte Zsigó Róbert. Az államtitkár szerint a kormány célja, hogy a magyar fogyasztókat megvédje a silány minőségű tejektől, tejtermékektől.

Az akcióban eddig 311 tétel UHT tejet ellenőriztek, több mint 100 tejtétel laboratóriumi ellenőrzése még zajlik. Az eddigi eredmények azt mutatják, hogy elsősorban - jellemző módon a szlovák és a cseh - UHT-tejekkel van gond. 

A magyar piacot elárasztó, gyenge minőségű, külföldről származó UHT-tejekkel becsapják a fogyasztókat, ezeket ugyanis a ténylegesnél jobb minőségűnek tüntetik fel - közölte Zsigó Róbert. Szerinte gyakran valótlan zsírtartalom szerepel a dobozon, ami nemcsak minőségi, hanem egészségügyi szempontból is lényeges, miután a tej vitamintartalmának jelentős része zsírban oldódó.

Az eddigi laboratóriumi eredmények alapján már hat szlovák, illetve cseh eredetű 1,5 százalékos zsírtartalmú UHT-tejtételt vontak ki a forgalomból. Ezek közül a legnagyobb mennyiségben, több, mint 21 ezer liternyit a cseh  származású UHT-tejből hívtak vissza. Az államtitkár szerint a magyar tejágazat, a magyar tejtermelők segítése és a magyar emberek égészségének és biztonságának védelme érdekében a magyar tejágazatban megkezdett ellenőrzéseket a következő hetekben is folytatják.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.