A Kecskeméti Főiskola neve a nyártól Pallas Athéné Egyetem, önti is rá a pénzt az MNB: csak a képzések indítására jut 100 millió forint, ahogy a Corvinuson indított gazdasági kormányzás című tárgy oktatásának is megvan az ára. Matolcsyék határon túli teológushallgatók gazdasági képzését is megfinanszírozták.
(A cikk a HVG legfrissebb számában közölt összeállításban jelent meg. A jegybanki alapítványok ügyeiről, Matolcsy György jegybankelnök ámokfutásáról szóló cikket teljes egészében itt olvashatja el.)
Februárban katedrára állt a Budapesti Corvinus Egyetemen Matolcsy György MNB-elnök. A Közgazdaság-tudományi Karon lehetett felvenni az MNB-tanszék által gondozott, gazdasági kormányzás című tárgyat, s ennek keretében Matolcsy előadást tartott, többek között az államadósság csökkentéséről. A tanszék szinte csak külső erőkből áll, egyedül Sebestyén Géza a Corvinus tanára, az előadók a banktól jönnek.
Az MNB persze megfizeti ennek az árát, tavaly és az idén is 100 millió forintot utalt át az egyetemnek. A tanszék mellett a Társadalomtudományi Kart is támogatja a bank, például a Környezettudományi Intézetből átalakított Gazdaságföldrajzi, Geoökonómiai és Fenntartható Fejlődés Intézetet, illetve a regionális és környezet-gazdaságtan mesterszak újraindítását. A jegybank emellett ösztöndíjprogramokat is indított a Corvinuson, az idei félévben 54-en kapták meg az MNB havi 30 ezer forintos kiválósági ösztöndíját, tízen pedig az önköltséges hallgatóknak adható, a tandíjat fedező MNB-ösztöndíjat.
Tanuljon a gazdaságról, még ha teológus is
A kecskeméti oktatás felfuttatására külön alapítvány született, nem véletlenül lesz a Kecskeméti Főiskola neve a nyártól Pallas Athéné Egyetem. Az MNB önti a pénzt: az ingatlanra szánt összegen kívül csak a képzések indítására 100 millió forintnál is többet költenek. Más alföldi főiskolának is jut a pénzből, igaz, a Szolnoki Főiskola hamarosan a Pallas Athéné Egyetem része lesz. Az MNB egyik, a Matolcsy-érában vásárolt kastélyáról elnevezett „Tiszaroffi akcióterv” célja a környéken élő, az ország bármely felsőoktatási intézményében tanuló hallgatók támogatása, negyvenöten kaptak is már ösztöndíjat.
Külön alapítvány jutott a határon túli magyar intézmények gyámolítására. A legtöbb pénz a felsőoktatásra ment el. A legnagyobb egyszeri támogatást nem az erdélyiek kapták, hanem a komáromi Selye János Egyetem, amely 684 ezer euróhoz, több mint 200 millió forinthoz jutott doktori iskolákra és „a végzős teológushallgatók közgazdasági és pénzügyi képzésének elősegítésére”.
A kolozsvári központú Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemhez kisebb összegek mellett 120 milliós egyszeri támogatás futott be, a nagyváradi Partiumi Keresztyén Egyetemnek 40 millió forint jutott. De Erdélyben nemcsak az egyetemek számíthattak nagyobb összegre, a Kató Béla püspök vezette Erdélyi Református Egyházkerület például 50 milliót kapott, oktatásfejlesztési programok támogatása címszó alatt.
A geopolitika az egyik kedvenc területe Matolcsynak, aki nem csak a Corvinuson pénzeli az ilyen tanulmányokat. A legtöbb egyedi támogatás a Pallas Athéné Geopolitikai Alapítványtól meglepő módon a vs.hu-t üzemeltető New Wave Kft.-nek ment, amely 2015-re 72 millió forintot kapott geopolitikai tematikájú honlaprész szerkesztése, térképes vizualizáció, mélyinterjúk meg hasonlók címén. 2016-ra a támogatási összeg 69 millió forintra csökkent, s ekkor geopolitikai témájú elektronikus cikkek készítése volt a feladat.
A New Wave egyik korábbi tulajdonosa és ügyvezetője, Száraz István a felsőoktatáshoz is ért, hiszen egy másik cége, a Frank Digital Kft. 10 millió forintot kapott például azért, hogy az egyik doktori iskola oktatását megtervezze és lebonyolítsa. „A vállalkozás célja a potenciális hallgatói célcsoport megismerése geográfiai és pszichográfiai jellemzők kutatása által” – tették hozzá a szerződés meglehetősen nehezen értelmezhető indokaként.
Kapott a Károli stratégiai igazgatójának cége is
Az ETOKI Kft. – a rövidítés az Európai Tudományos, Oktatási és Kutató Intézetet takarja – 35 millió forintot kapott a Magyarországon tanulmányokat folytató külföldi hallgatók értékközvetítő szerepe, stratégiai jelentőségük a felsőoktatás nemzetközivé válásában című kutatásra. A cégnek együtt kell működnie a kutatásban például a Károli Gáspár Református Egyetemmel – ez nyilván nem lesz nehéz, mert a társaság lényegében Kovács Barnabásnak, a Károli stratégiai igazgatójának a családi cége (a felesége és a testvére tulajdonos még benne, utóbbi egyébként a Debreceni Református Hittudományi Egyetem docense).
Akkreditáció hiányában önállóan egyelőre nem tudtak doktori iskolát indítani Pécsett, ott ezért a már működő Földtudományi Doktori Iskolához csatlakoztak alprogramként. A diákok, akik közül sokan az MNB-ből érkeztek, havi 300 ezer forintos ösztöndíjat kapnak. De nem csak a diákokat támogatja az alapítvány bőkezűen, több mint 31 millió forintot kapott a Geo Research Nonprofit Kft. is, amelynek tulajdonosai között a pécsi egyetem politikai földrajzi, fejlődési és regionális tanulmányok tanszékének oktatói találhatók, élükön Pap Norbert tanszékvezetővel.
Budapesten szintén olyan doktori programot tudott indítani az egyik alapítvány, amelynek nincs akkreditációja. Ezért a programokat trükkösen olyan diákoknak hirdették meg, akiket már felvettek valamely doktori iskolába, s nekik adnak pluszképzéseket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.