Gazdaság hvg.hu 2016. április. 04. 09:25

Fidesz-közeli cégek kapták az Eximbank hiteleinek felét

Offshore hátterű, de a Matolcsy-féle jegybankkal korábban már üzletelő céget, illetve több kormányközeli tulajdonú, exporttevékenységet egyáltalán nem végző vállalkozásnak adott pénzt az Eximbank – írja a Népszabadság. Eximbankos hitelből vette meg Andy Vajna a TV2-t, és a baráti cégek komoly pénzeket kaptak budapesti ingatlafejlesztésekre is.

Az Eximbank belföldön kihelyezett befektetési hiteleinek több mint a felét kormányközeli cégek kaphatták meg, ráadásul offshore hátterű céget is támogattak – írja a Népszabadság.

A lap azt írja, az Eximbank az elmúlt fél évben legalább 41 milliárd forintot helyezett ki "baráti" vállalkozásokhoz, ebből 25,5 milliárdot ráadásul olyan cégek hívhatnak le, amelyeknek nincs érdemi exporttevékenységük, holott a bankot eredetileg az export felpezsdítésére hozták létre, hogy segítse a hazai termékek külföldi piacokra jutását. 2013 végén viszont a kormány javaslatára a parlament fideszes többsége megszavazta, hogy az Exim adhasson hitelt belföldi cégeknek is, úgymond "a nemzetközi versenyképességüket javítandó".

Tavaly kilenc vállalkozás üzletrészére jegyezték be az Eximbank zálogjogát a nyújtott hitelek garanciájaként, decemberben pedig a bank 16 milliárd forintot adott két tőkealap-kezelő elindításához. Ezek közül öt vállalkozás, illetve a két alapkezelő is kormányközeli – írja a lap.

A két alapot a GB&Partners Zrt. kezeli, amely egy alig néhány napos határidős, szinte rá szabott tenderen nyerte el a lehetőséget. A vállalkozás Gubicza Ágoston és Boris Mihály tulajdonában van, közülük Gubicza felesége Rogán Antal első felesége, így ő neveli Rogán első házasságból született gyerekét is, míg Boris Mihály ugyanúgy a Pasa Parkban lakik, mint a miniszter és az Exim igazgatóhelyettese, Puskás András, Rogán volt alpolgármestere.

Bár az állami bank fő profilja továbbra is a külkereskedelem támogatása, több budapesti ingatlanfejlesztésbe is beszállt, 2015-ben három nagy értékű belvárosi ingatlan megvásárlásában is segédkezett a DVM Groupnak, amely így szerezte meg a Szervita téren lévő garázst, továbbá egy-egy irodaházat a Fehér Hajó utcában és a Váci utcában. Korábban egy ehhez a csoporthoz tartozó offshore hátterű cég végezte el az Eiffel Palace nevű irodaháznak a felújítását, amelyet végül bruttó 17 milliárdért a Magyar Nemzeti Banknak adtak el.

Az Eximbanktól ingatlanfejlesztésre a legnagyobb hitelt egyébként Orbán Viktor jó ismerőse, a Videoton elnöke, Garancsi István kapta, aki 52 millió eurós (mintegy 16,5 milliárd forintos) állami kölcsönből fejlesztheti a fővárosi Kopaszi-gátat. Így pont akkor húzhatnak fel új lakóparkot, amikor a kormány bevezeti a tízmilliós otthonteremtési támogatást. Garancsinak így sem a tőke előteremtésével, sem az értékesítéssel nem lesz gondja.

Részben eximes hitelből vehette meg a miniszterelnökkel és Rogánnal jó viszonyt ápoló Andy Vajna is a TV2-t, a kormánybiztos erre az ügyletre 6,7 milliárdot kapott. A fenti cégeknek ráadásul alig van közük az exporthoz.

A bank adott ugyan támogatást tényleges exporttevékenységet folytató vállalkozásoknak is, de a kormánypárti kapcsolat így is több esetben kimutatható. Tiszapüspökiben az a Kárpáti László építhet gabonafeldolgozót, aki korábban előnyös üzleteket kötött Baja fideszes vezetésével. Az egyik egyiptomi hátterű fővárosi hotelfejlesztésben pedig feltűnik az a Muszka Sándor ügyvéd, aki korábban a kormányfő vejéhez, Tiborcz Istvánhoz kötődő vállalkozásokat is segítette.

Az Eximbank egyébként jelentős nagyságú közpénzt forgat, tavaly 10,9 milliárdos, előtte 30 milliárd forintos tőkeemelést hajtott végre a kormány a költségvetésből.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.