Gazdaság hvg.hu 2016. március. 31. 19:27

Az államhoz kerültek a gázfogyasztók - egyből megemelték az árrést

Most, hogy októberig az utolsó nem állami gázszolgáltató is eltűnik a piacról, a kormány egy rendeletben megemelte a lakossági földgázra vonatkozó szolgáltatói árrést és csökkentette a felvásárolt földgáz hatósági árát. Pedig korábban gyakran hivatkoztak arra, hogy a külföldi cégeknek menniük kellene a piacról, mert csak "extraprofitot" termelnek.

Megemelték a lakossági földgázpiacra vonatkozó szolgáltatói árrést a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium szerdán megjelent rendeletében - mutatott rá az Index.

Nagyobb árrés és olcsóbb gáz az állami szolgáltatóknak

A 20 m3/óránál kisebb gázmérős fogyasztókra eddig 516 forint volt megawattóránként a szolgáltató árrése, a rendeletben ezt 792 forintra emelték.

A 20 m3/óránál nagyobb gázmérőknél az eddigi megawattóránkénti 245 forintos árrés 376 forintra nő.

Érdekesség, hogy a jogszabályt nem sokkal az után alkották meg, hogy a külföldi tulajdonban lévő cégek sorban elhagyták az országot, és szinte csak az állam maradt piacon. Az utolsó mohikán a Tigáz, amely tavaly júniusban jelentette be, hogy kivonul erről a – rezsicsökkentés miatt nekik is veszteséget termelő – szegmensből. A jövőben a cég nem kívánja az egyetemes szolgáltatást folytatni – praktikusan főként a lakosságot kiszolgálni. A Főgáz arra készül, hogy legkésőbb idén október 1-jétől átvegye a Tigáz mintegy 1,2 millió lakossági földgázfogyasztóját. Előzőleg a GDF Suez, az E.On és a Telekom is bedobta a törülközőt.

A rendelet szerint eközben a gázhoz is olcsóbban juthatnak a szolgáltatók a jövőben, ugyanis csökkentették az MFGK Zrt. által a szolgáltatóknak eladott gáz hatósági árát. A földgázpiaci egyetemes szolgáltatás árának meghatározásakor érvényes devizaárfolyamokat is jelentősen megemelték a rendeletben: az eurónál 300 helyett 310 forint lett a váltóárfolyam, az amerikai dollár esetében 260 helyett 280.

Fazekas István

Ennyit a felháborító extraprofitról

Az árváltozásokból a lakosság nem sokat érez majd, ugyanis a gáz olcsóságát nem engedik át nekik. A kormány korábban gyakran hivatkozott arra, hogy a külföldi cégek extraprofitja miatt van szükség állami szolgáltatókra.

Miközben a külföldi cégek szinte mind eltűntek, a földgáz ára változatlan maradt, pedig közben a világpiaci árak is együtt zuhantak az olaj árával. A kormány ezzel kapcsolatban úgy érvel, hogy inkább elteszi az áresés hatására a földgázkereskedőknél maradó pénzt, és ha fordul a trend, a földgáz világpiaci ára ismét emelkedni kezd, akkor nem kell majd árat emelni.

A most kijött rendeletben egyébként jelentősen emelik a földgázpiaci egyetemes szolgáltatás ár meghatározásánál figyelembe veendő devizaárfolyamokat is, 260-ról 280 Ft/USD-re és 300-ról 310 Ft/EUR-ra.

zöldhasú
Hirdetés