Azért van, ahol a közpénz nem veszti el közpénzjellegét
Jacob Zumának, a Dél-afrikai Köztársaság elnökének saját vagyonából vissza kell fizetnie a magánrezidenciájára fordított közpénz egy részét – így határozott az ország alkotmánybírósága.
Azt, hogy mekkora összeget kell visszafizetnie a luxusvilla fejlesztésére fordított közpénzből, a pénzügyminisztériumnak kell meghatároznia hatvan napon belül, és az elnöknek az összeget az azt következő 45 nap alatt kell visszatérítenie – olvasható az ítéletben. Jacob Zuma elnök "nem tartotta és nem tartatta tiszteletben az alkotmányt, valamint nem védte meg azt" – közölte Mogoeng Mogoeng, a testület elnöke. Az államfő hivatala útján közölte, hogy tiszteletben tartja a döntést.
Zuma az adófizetők pénzéből 246 millió randos (mintegy 5 milliárd forintos) felújítási munkákat – sokáig fenntartott magyarázata szerint "indokolt biztonsági fejlesztéseket" – hajtott végre nkandlai birtokán. Ennek keretében úszómedencét, fogadószalont, marhakarámot és baromfitelepet is építtetett a rezidenciához. Az úszómedence "tűz esetére fenntartott víztározóként" szerepelt a biztonsági fejlesztések között.
Hosszú hónapok vonakodása és a teljes felelősség visszautasítása után a 73 éves államfő végül ellenzéki nyomásnak engedve február elején úgy döntött, hogy "politikailag feddhetetlen módon" vet véget "az elhúzódó vitának", és visszafizeti az összeg egy részét. Az ellenzéki pártok azonban nem elégedtek meg ezzel. Az alkotmánybíróság elé vitték az ügyet azzal az indokkal, hogy az elnök nem aszerint járt el, amit a kormányt felügyelő szerv követelt tőle egy 2014-es jelentésében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.