Itt a rendeleti kormányzás? Kifakadt az ellenzék, Áderhez fordulnak
Módosították szerdán az államháztartási törvényt: a kormány ezután tulajdonképpen úgy költhet szinte bármire szinte bármennyi pénzt, hogy arról igazából Orbán Viktor dönthet. Az ellenzék szerint ez a rendeleti kormányzás bevezetése, az MSZP az államfőt kérte a közbelépésre.
Átírták szerdán az államháztartási törvényt, az Országgyűlés Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter javaslatát 114 igen szavazattal, 56 nem ellenében fogadta el.
Az eddig hatályos szabályok szerint kötelezettséget vállalni a rendelkezésre álló szabad előirányzatok mértékéig lehetett, a most megszavazott jogszabály viszont a kivételek egy új körét határozta meg olyan közfeladatok esetében, amelyekhez a döntés időpontjában nem lehet forrást biztosítani.
A kormány ezekben az esetekben döntést hoz a közfeladat ellátásáról, a szükséges előirányzat mértékéről, a nemzetgazdasági miniszter pedig e döntés alapján intézkedik az előirányzat biztosításáról, ami a kormány irányítása alá tartozó bármely fejezet terhére történő előirányzat-átcsoportosítást jelent.
Ahogy korábban megírtuk, a módosítás magyarul azt jelenti, hogy a kormány úgy költhetne szinte bármire szinte bármennyi pénzt, hogy arról igazából a kormányfő döntene, a parlament jóváhagyása sem kell, a vétójoggal rendelkező testületet is kizárták, és elég lenne először csak eldönteni, mit akar a kormány, a pénzt elég lenne később valahogyan előteremteni.
Az MSZP a szavazás után közölte, azt kéri Áder János köztársasági elnöktől, hogy akadályozza meg a rendeleti kormányzás bevezetését. A döntést a rendeleti költségvetés bevezetésének nevezte a PM, amely hozzátette, aktivistáik az utcákon osztanak majd szórólapokat a döntésről.
Lázár János március elején egy kérdésre, hogy a módosítás rendeleti költségvetésre ad-e lehetőséget, azt felelte, nem erről van szó, az előterjesztés pedig szerinte arról szólt, hogy a havonta felhalmozódó maradványt hogyan használhatja fel a kormány.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.