Egy amerikai szállodalánc Kubában nyit hotelt, ott, ahol az összes szálloda amúgy állami tulajdonban van.
Az amerikai Starwood Hotels & Resorts Worldwide szállodalánc több millió dolláros befektetéssel három hotelt újít fel és működtet majd Kubában, amire 1959-es szocialista forradalom óta nem volt példa.
A Barack Obama amerikai elnök vasárnap este kezdődő látogatása előtt egy nappal megkötött megállapodás értelmében a Starwood több millió dollárt fektet a szállodák felújításába és az új márkák kialakításába, hogy azok elérjék a cég által elvárt színvonalat. Mivel az összes kubai szálloda állami tulajdonban van, az amerikai szállodaláncnak a kubai kormánnyal közvetlenül kellett tető alá hozni a megállapodást. Ehhez szükség volt amerikai oldalról arra, hogy a szállodalánc megkapja az amerikai pénzügyminisztérium különleges engedélyét.
A megállapodással a Starwood lett az első amerikai nagyvállalat az 1959-es kubai forradalom óta, amely ekkora összeget invesztál a szigetországba. A kubai forradalom győzelme után Fidel Castro gyorsan államosította a turizmust és hónapokig a Habana Hilton hotelben rendezte be az új kormány főhadiszállását.
Jorge Giannattasio, a Starwood latin-amerikai térségért felelős igazgatója elmondta: az év végéig felújítják és újranyitják a Quinta Avenida, a Santa Isabel és az Inglaterra hoteleket, új alkalmazottakat vesznek fel és tanítanak be.
A két ország közötti idegenforgalom 2014 decemberében kezdődött közeledése óta fellendülőben van, tavaly 77 százalékkal, 161 ezerre nőtt a szigetországba látogató amerikai turisták száma. A nemzetközi turistáké 17 százalékkal, 3,5 millióra nőtt.
És az Airbnb sem maradhat le
A Starwood hotellánc azonban nem biztos, hogy amerikai kézen marad, mivel a kínai Anbang Insurance Group 13 milliárd dolláros készpénzes vételi ajánlatot tett rá, amely 15 százalékkal haladja meg az amerikai Marriott korábbi ajánlatát. A Marriottnak március 28-ig van lehetősége ellenajánlatot tenni.
Az Obama kormányzat kibővítette az Airbnb közösségi szállásmegosztó portál engedélyét is magánszállások kiközvetítésére Kubában. Az Airbnb már 2014-ben megjelent szolgáltatásával a szigetországban, de a kereskedelmi embargó miatt az amerikai turisták eddig csak korlátozottan tudtak élni a szállásfoglalás lehetőségével. A mostani kormányzati döntés nyomán sokszorosára nőhet az Airbnb kubai felhasználóinak száma, csak tavaly 4000 szállást töltöttek fel a honlapra Kubában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.