Gyakran feleségeiket használják afféle strómanként a politikusok, ha szorongatják őket az üzleti érdekeltségeik miatt. Ritka, hogy valaki e körben saját jogán lesz üzletasszony – írja az e heti HVG.
Több olyan politikusfeleség is akad, irigylésre méltó üzleti karriert tud felmutatni. A dolog szépséghibája, hogy kevesen vannak, akik ezt önerőből érték el, s már társuk politikai pályájának felívelése előtt bizonyították volna, megállják a helyüket az üzleti világban.
A politikusfeleségek jellemzően úgy válnak – legalábbis papíron – üzletasszonyokká, hogy férjük átadja nekik a tulajdonában lévő vállalkozást. Vagy már eleve az asszony nevén indul a biznisz. Mindez gyakran azért, hogy ne kelljen választania a férjnek az állami poszt és gazdasági érdekeltségek vezetése között. Az ily módon családban maradt cégből származó jövedelem ráadásul könnyen elrejthető a kíváncsi szemek elől. Bár a házastársaknak is kötelező vagyonnyilatkozatot tenniük, az nem nyilvános.
Amennyire alulreprezentáltak a Fidesz-frakcióban a nők, olyannyira sokan vannak a politikusfeleségek például az új földbirtokosok között. Csábító, hogy a mezőgazdasági termeléshez különböző támogatások igényelhetők. A földvagyon megosztásával pedig könnyen kijátszhatók az állami földek megszerzésével kapcsolatos, birtokméretre vonatkozó felső korlátok.
Közös vonás a politikusfeleség üzletasszonyokban, hogy nagy ívben kerülik a nyilvánosságot. E tekintetben bátran felvehetnék a versenyt Colombo felügyelő csupán hírből ismert nejével. Az viszont az üzleti partnereknek is szemet szúr, ha az irányított-tulajdonolt cég nevében soha nem az asszony tárgyal.
Nevek és további részletek a csütörtöki HVG-ben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.