Kapuvári gazdák szerint hiába lenne célja az állami földárveréseknek, hogy a helyi gazdák jussanak állami földekhez, ha egyes nagyobb gazdaságok strómanokon keresztül megszerezhetik a földeket előlük - több ilyen személyt is felfedezni véltek az árveréseken.
A kaupvár környéki állami földek árverései egyelőre lezárultak, de távolról sem nyugodtak a helyi gazdák. A helyi gazdák egyes földek értékét sokallják, mert így kisebb eséllyel licitálhatnak a helyiek, másrészt ez kedvezhet azoknak a mezőgazdasági cégeknek, akik tudják tartani a magas összeget. Egy helyi gazda, Kiss M. Győrő a Kisalföldnek elmondta, hogy látni vélte az egyik környékbeli cég több alkalmazottját is, akik licitáltak a kapuvár környéki földekre - a gazda végül egyetlen földet sem szerzett.
A gazda szerint bár "a jelenlegi földtörvény kifejezetten a családi gazdaságokat, a fiatal gazdákat, a helyben élő, életvitelszerűen gazdálkodókat és többek közt az állattartókat tekinti elvben kedvezményezettnek", ez mégsem valósul meg. A hírportál úgy tudja, hogy a gazda által említett földterületek 2030-ig a fenti mezőgazdasági vállalkozás bérleményei. Ezért viszonylag kedvező összeget fizethet, vagyis elemi érdeke lehet a cégnek, hogy ők szerezzenek tulajdonjogot, ugyanis az új tulaj akár meg is emelheti a bérleti díjat.
Németh Gergely mezőgazdasági szakember szerint van még mit tenni, ugyanis a haszonbérleti jog nem lehetne nagyobb vagyonértékű jog, mint a tulajdonjog, mert napjainkban a haszonbérlet visszaélésekre adhat lehetőséget. Így tisztább képet kapnánk a magyar földekről, nem mellesleg ezzel kerülne a földforgalom teljesen piaci körülmények közé – nyilatkozta a szakértő a Kisalföldnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.