Bár javul az országos tendencia, de minden tizedik elszívott dohánytermék még a feketepiacról származik. A felmérések szerint a fogyasztási szokások is változtak, például egyre többen veszik az olcsóbb, sodorni való dohányt.
Másfél százalékkal csökkent a legfrissebb adatok szerint a hazai illegális cigarettapiac – írja a Magyar Idők a GfG Piackutató Intézet adatai alapján. Jelenleg 10,7 százalék a feketepiac részesedése, tavaly még 12,1 százalékon állt. A bolti kereskedelembe nagyon kevés hamis termék kerülhetett – mindössze félszázaléknyi -, azaz többnyire a külföldről származó dohányáru nyomja meg a statisztikát. A kutatók az üres doboz módszerrel vizsgálódtak, azaz a már eldobott dobozokat szedték össze a releváns helyszíneken, így tudtak közelítő eredményre jutni.
A csökkenés mögött több tényező állhat a NAV szerint, például egyre kevesebben vesznek kész cigarettát az áremelések miatt, jobban fogy a vágott dohány – írja a lap. Fontos adalék, hogy egy norvég kutatás szerint a vágott dohányból sodort cigaretta sokkal nagyobb mértékben okoz megbetegedéseket, például tüdőrákot, mint a hagyományos kész termékek, azaz a kormány piacot célzó átalakítása nem feltétlen a legjobb hatással járt, bár némileg csökkent a fogyasztók köre és javult a fiatalok ellenőrzése. Száz cigarettából 54-56 szálat a dohányosok maguk tekernek meg.
A hatóságok idén 47 millió szál cigarettát és 70 tonna dohányt foglaltak le, az ellenőrzések miatt egyre kisebb mennyiséget próbálnak az országba csempészni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.