Két, egymással ellentétes értelmezésű jogszabály miatt százmilliós veszteségeket könyvelhetnek el a hazai könyvkiadók. Az adóhatóság jellemzően azokat a szabályokat veszi figyelembe, amely során magasabb adófizetésre kötelezik a kiadókat, miközben egy másik szabály szerint a nyomdaköltségek leírhatók lennének. Változás nélkül a kis és közepes kiadók akár le is húzhatják a rolót.
Egy ellentmondás feloldását várják a nemzetgazdasági minisztertől a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése – írja a Népszabadság. A teljes hazai könyvszakma szerintük igazságtalanul nagy adóterhekkel küzdenek és a szabályok kuszasága miatt az adóhatóság is rendszeresen bünteti őket – a lehetőséget meglátva megszaporodtak az ellenőrzések is. A kiadók egy szabály szerint leírhatják az iparűzési adójukból a nyomdai költségeket anyagköltségként, míg egy másik szabályozás ugyanezt a tevékenységet termék-előállításnak tekinti, vagyis magasabb adót kell fizetniük a teljes bevételük után. A könyvkereskedők és a nyomdák viszont hasonló tevékenységüket el tudják számolni, csökkentve adóalapjukat.
Azok a cégek, akik a két szabály közül az alacsonyabb adó megfizetése mellett döntenek, mind komoly büntetéseket kockáztatnak, ami jóval magasabb, mintha egyébként befizették volna a magas adót. Az eddigi bírságok és többletbefizetések összege az 500 millió forintot is elérte. A másik probléma az adóterhek aránytalansága. A Kossuth Kiadói Csoport kész elmenni a végsőkig, akár nemzetközi fórumhoz is fordulnak, ha nem történik változás. A kiadók belengetett áttelepülése és esetleges bezárásuk hátrányosan érintené a költségvetést és a munkaerőpiacot is, így minden fél érintett a szabályok tisztázásban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.