Gazdaság hvg.hu 2015. november. 25. 09:54

Jön a Black Friday, itt a kisokos netes vásárláshoz

Érdemes odafigyelni minden részletre internetes vásárláskor, ha valaki például a közelgő Black Friday napján szeretne valamilyen műszaki cikket venni. Online vásárláskor is kötelező számlát adni, és nemcsak a vételárat, hanem a kiszállítás díját is vissza kell fizetni a vevőnek, ha meggondolja magát az átvételtől számított tizennégy napon belül. Jótanácsok a Budapesti Békéltető Testülettől.

A békéltető testület egy laptopot vásárló fogyasztó példája alapján mutatta meg, mire érdemes figyelni online rendeléskor.

Egy majdnem százezer forintba került laptopot vett az interneten, de csak a kibontás után látta, hogy cseh billentyűzettel kapta meg a gépet. Másnap jelezte a problémát és elállt a vásárlástól, de elutasították azzal, hogy a gépen operációs rendszer van, és annak aktiváló kódja a dobozban volt, amit már felbontott.

A cég tévesen jogi kivételre hivatkozott, sőt később a fogyasztó a vállalkozás ügyvédjétől ugyanilyen tartalommal kapott félrevezető tájékoztatást. A Budapesti Békéltető Testület eljárásának köszönhetően azonban később mégis visszakapta a pénzét.

Ez az eset is mutatja, hogy érdemes tisztában lenni a vonatkozó szabályokkal.

AFP / Robert Michael

Internetes vásárlásnál az átvételtől számított tizennégy napon belül a fogyasztó meggondolhatja magát. Úgynevezett indokolás nélküli elállási joggal élhet, amikor saját költségén kell visszajuttatnia a terméket, a cég pedig köteles visszaadni a teljes kifizetett összeget.

Van azonban néhány kivétel ez alól, és a Budapesti Békéltető Testület tapasztalatai szerint éppen ezek okozzák leggyakrabban a fogyasztók és a webáruházak közötti problémákat.

Ha valaki lezárt csomagolású hang-, illetve képfelvételt, vagy számítógépes szoftvert vesz, már nem gondolhatja meg magát, ha már felbontotta a csomagolást. A cseh billentyűzettel szállított laptop esetében tehát a cég csak akkor utasíthatta volna el az elállást, ha a vevő csak számítógépes szoftvert vásárolt volna.

Szoftver, gyári csomagolás, számla

Ha valaki laptopot vagy tabletet vett, a webáruház nem hivatkozhat arra, hogy szoftver vagy operációs rendszer volt az eszközön és ezért már nem lehet visszaküldeni azt. A fogyasztó ilyenkor élhet a tizennégy napos indokolás nélküli elállási joggal.

Nem követelheti a cég a fogyasztótól, hogy az eredeti, gyári csomagolásban küldje vissza a terméket, mivel felbontás nélkül nem is lehetne ellenőrizni, hogy a megrendelt terméket küldték-e ki.

Akkor is visszaküldheti a terméket a fogyasztó, ha esetleg azt sérülés érte, vagy nincs meg az összes tartozéka. Önmagában ezektől még nem veszíti el ugyanis az indokolás nélküli elállás jogát, de az értékcsökkenést ki kell kifizetni.

AFP / Olga Maltseva

Számlát vagy nyugtát online vásárlásnál is kell kapni. Ha nem adnak, akkor panaszt kell tenni írásban a webáruháznál, és kérni kell a számla utólagos kiküldését.

Ha a fogyasztó él indokolás nélküli elállási jogával, akkor nemcsak a vételárat kell visszakapnia, hanem a teljes kifizetett összeget. Így például a kiszállítás, futárszolgálat díját is, ha volt ilyen. Ugyanakkor a fogyasztó kötelessége, hogy saját költségén visszajuttassa az árut, amelyet megrendelt.

zöldhasú
Hirdetés