Többségben vannak azok, akik hajlandóak lennének vi-zitdíjat fizetni azért, hogy javuljon az állami egészségügy színvonala – derül ki a Publicus Intézet felméréséből, amelyet a Vasárnapi Hírek megbízásából ké-szített.
Ha meg lehetne ismételni a 2008-as fideszes háromkérdéses „szociális népszavazást”, a jelek szerint nagyot bukna a vizitdíj és kórházi napidíj elutasítása Hét évvel ezelőtt – igaz, meglehetősen szolid, 51 százalékos részvételi arány mellett a szavazók 80 százaléka utasította el a MSZP-SZDSZ-kormány 300 forintos egészségügyi „sarcát”. Most éppen ellenkező a széljárás: kétharmad támogatná az egészségügy effajta támogatását. A Publicus Intézet felmérése szerint a megkérdezettek fele adott hálapénzt, illetve vett igénybe fizetős magán ellátást az elmúlt években.
Ma már nem csak az ellenzéki, hanem a kormánypárti betegek is kezdik kritikusan szemlélni az egészségügyi rendszert. Tízből csupán egy fideszes volt „valamennyire elégedett”, 52 százalékuk határozottan elégedetlen. Az MSZP szavazóinak 82 százaléka nem találja kielégítőnek az egészségügy teljesítményét.
Ebben a helyzetben legnagyobb arányban a fővárosban és a megyeszékhelyen élők, illetve a magasabb iskolai végzettségűek támogatnák a vizitdíjat, azzal a kikötéssel, a befolyó összeget a kormány az egészségügy fejlesztésére fordítsa.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.