Figyelembe veheti majd az EU a magyarországi költségvetési folyamatok értékelésénél a menekültválsággal kapcsolatos kiadásokat – derült ki az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülése előtti munkareggelin. A Nemzetgazdasági Minisztérium kedd délutáni közleményében úgy fogalmaznak ezzel kapcsolatban, hogy a Stabilitási és Növekedési Egyezmény szabályai „lehetőséget adnak a migrációs kiadások rugalmas elszámolására a költségvetési hiány számításakor”. Varga Mihály miniszter szerint ha van ilyen lehetőség, nekünk is jelentkeznünk kell, "ne legyünk balekok".
Az októberi ECOFIN ülésen merült fel az osztrákok és az olaszok kezdeményezésére a menekültválsághoz kötődő költségvetési kiadások elszámolásának ügye. Az Európai Bizottság kedden tájékoztatta álláspontjáról a tagállamok minisztereit.
A migrációval kapcsolatos kiadások váratlan eseményhez kapcsolódnak, jelentősen befolyásolják az államháztartás egyenlegét, de nem veszélyeztetik a költségvetés középtávú fenntarthatóságát, ezért a költségvetési folyamatok értékelésénél figyelembe veheti ezeket a kiadásokat az EU, ha az adott tagállam kéri ezt, illetve nem áll túlzottdeficit-eljárás alatt. Ebben az esetben megengedhetik a középtávú költségvetési cél elérését biztosító kiigazító pályától, vagy a céltól való ideiglenes eltérést – magyarázza a nemzetgazdasági tárca.
A tagországok emellett az uniós költségvetésben is megoldást keresnek a menekültekkel kapcsolatos kiadások fedezésére. A költségvetésért felelős miniszterek november 13-i ülésén a 2016-os uniós költségvetés tárgyalásain ez a kérdés is napirendre kerül. Magyarország támogatja, hogy a büdzsébe illesszék azt az 1,4 milliárd eurónyi pótforrást, amelyet az Európai Bizottság kért.
Varga: ne legyünk balekok
Ha van rá lehetőség, akkor kísérletet kell tenni arra, hogy az Európai Bizottság az államháztartási hiány számításánál vegye figyelembe, hogy a magyar államnak a migrációs válsággal kapcsolatban többletkiadásai vannak, beleértve a határzár építésének költségeit – ezt mondta a nemzetgazdasági miniszter kedden Brüsszelben magyar újságíróknak, az uniós pénzügyminiszterek tanácskozásának szünetében.
Varga Mihály úgy fogalmazott: "balekok ne legyünk. Ha van ilyen lehetőség, akkor nekünk is jelentkeznünk kell, és meg kell próbálni elszámoltatni a költségeinket".
Elmozdulás történt az elmúlt egy hónapban ezen a téren, s uniós szinten már arról folyik vita, hogy milyen kiadások jöhetnek szóba, és az Európai Bizottság is elmozdult korábbi, mereven elutasító álláspontjáról – tette hozzá.
"Bízom abban, hogy ha az Európai Bizottság egyetért azzal, hogy ha Magyarország az uniós előírásokat tartotta be azzal, hogy biztosítja a határait, akkor méltányos lesz, és nem azokat fogja büntetni, akik az unió előírásait betartották" – magyarázta Varga Mihály, világossá téve, hogy a zöldhatár lezárását is olyan költségnek tekinti, amely a külső határok biztosítását szolgálja, és ezt mindenképpen figyelembe kell venni.
Varga Mihály emlékeztetett arra, hogy a magánnyugdíjpénztári átutalásokat is csak átmeneti ideig nem vette figyelembe a bizottság annak idején, de attól még a lehetőséggel akkor is élni kellett.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.