Szabálysértő módon adott megbízást Fót korábbi és jelenlegi polgármestere is a Hungária Értékpapírnak összesen egymilliárd forint forgatására, ráadásul úgy, hogy a város a pénze többszörösét is elbukhatta volna – állapította meg tudomásunk szerint az önkormányzat vizsgáló bizottsága által felkért szakértő.
VIVA BOND START néven kötött 2013 nyarán portfoliókezelési szerződést Fót önkormányzata az idén tavasszal megbukott Hungária Értékpapír Zrt.-vel, először 500 millió forint befektetésére. A szerződés szerint a pénz legalább 50 százalékát kellett – volna – magyar állampapírokban tartani, a maradék összegre viszont semmilyen megkötés nem volt, azt akár a befektetett tőke többszörösét is kockára tevő, úgynevezett tőkeáttételes, spekulatív devizaügyletekben is megforgathatta a brókercég. Az első évben a Hungária még vállalt tőke- és hozamvédelmet, de erre csak a saját „ígérete” volt a garancia, igaz, akkoriban a brókercég neve még jól csengett a piacon. Csakhogy a Pozderka Gábor akkori alpolgármester által aláírt szerződés több ponton is szabálysértő – információink szerint ezt állapította meg péntek délutáni ülésén a fóti önkormányzat vizsgálóbizottsága, amit különböző pártállású képviselők hoztak létre azért, hogy kiderítsék, kik a felelősök az önkormányzatnál a „hungáriás” befektetéseken elszenvedett veszteségért. A bizottság által felkért igazságügyi tőkepiaci szakértő, Ladó Judit Mária tudomásunk szerint feltárta, hogy a Pozderkát a szerződéskötésre felhatalmazó, fideszes Cselőtei Erzsébet akkori polgármester nem tartotta be a képviselőtestület határozatait.
A polgármester asszony ugyanis csak arról dönthetett volna, hogy biztonságos bankbetétbe vagy – a magasabb hozam reményében – állampapírba helyezi, illetve helyezteti a város szabad pénzeit. Önmagában már az is szabálytalan volt ez alapján, hogy portfoliókezeléssel bízták meg a Hungáriát, amire még akkor sem lett volna felhatalmazásuk, ha a brókercég a megbízás keretében kizárólag magyar állampapírokba fektette volna a város vagyonát. A portfoliókezelés jogi és befektetési szempontból is egészen más, mint az állampapírok jegyzése vagy vétele, hiszen míg az utóbbiról minden esetben a megbízó (jelen esetben Fót) dönt, az előbbinél a bróker szabadon mozgathatja az ügyfél pénzét, adhat-vehet értékpapírokat a szerint, hogy az milyen hozamot vár el, s ezért mekkora rizikót hajlandó vállalni. Arra pedig végképp nem lett volna joga a polgármesternek, illetve a szerződéskötéssel megbízott alpolgármesternek, hogy állampapírokon kívül más befektetési lehetőség választását is megengedje a brókernek. A szabálytalan döntésben a település pénzügyi bizottsága is ludas, mivel a képviselőtestület határozata szerint az egyévesnél hosszabb befektetési megbízásokhoz e testület egyetértése is szükséges volt (a vezetőjük akkor is, azóta is Lévai Sándorné).
Ám ahelyett, hogy az önkormányzat határozatát sértő gyakorlatot megszüntették volna, a 2013 szeptemberében lemondott Cselőtei Erzsébet utódja, a jobboldal támogatását élvező Bartos Sándor újabb szabálytalan döntéssel tetézte azt, tovább növelve az önkormányzat kockázatvállalását – olvasható ki a hvg.hu által megismert igazságügyi szakértői anyagból. A szerződést 2014 októberében módosították az új polgármester aláírásával úgy, hogy a forgatandó összeget megduplázták, egymilliárd forintra emelték. S mivel az eredeti szerződés azon kitételén nem változtattak, hogy az eleve kétes értékű tőke- és hozamvédelem csak az első évre szól, az önkormányzat még ezt a csekély biztonsági elemet is elveszítette. A Hungária „becsületére” legyen mondva, hogy a kockázatokra – adott esetben a befektetett tőkénél nagyobb összegű veszteségre – felhívta az önkormányzat figyelmét. Ezek után csak a brókercég „jóindulatán” múlt, hogy az önkormányzat rábízott pénzéből – igaz, nem a feléből, hanem a közöttük lévő szerződést durván megszegve, csaknem az egészből - a saját érdekeltségi körébe tartozó, értéktelen vállalatok kötvényeit vásárolta meg az önkormányzatnak, megkímélve a várost egy akár tízmilliárdos buktától.
Több példa is volt milliárdos nagyságrendű veszteségekre idén január közepén, például a szintén becsődölt Buda-Cash deviza-spekuláns ügyfelei esetében, amikor a svájci jegybank elengedte az addig kordában tartott frank árfolyamát. Fót így most egymilliárdnyi tőkéjét és annak több mint 80 milliós kamatát követeli a brókercég felszámolásában, valószínűleg teljességgel hiába. Nincsenek egyedül, Százhalombatta kétmilliárdnyi állampapírját nem kapta vissza, s a többi ügyfelét – önkormányzatokat, cégeket, magánembereket– is összesen tízmilliárdos nagyságrendben csapta be a Hungária.
„Sem az önkormányzati, sem az államháztartási törvény nem írja elő, hogy csak bankbetétbe vagy állampapírba lehetne fektetni egy település pénzét, de ez mégis elvárható lenne” – szögezte le a hvg.hu-nak Vargha Nóra, a bizottság LMP-Együtt által delegált elnöke. Szerinte az sem helyes, hogy a polgármestert értékhatár kikötése nélkül hatalmazták fel arra, hogy befektetési szerződést kössön, ráadásul úgy, hogy, mint mondta Vargha, a polgármester más brókercégektől nem is kért ajánlatot, munkatársai kizárólag a városban 2012 őszén megjelent Hungáriával tárgyaltak. Mint Vargha elmondta, az idén márciusban felállított bizottság előtt a jelenlegi polgármester, Bartos megjelent ugyan, de annak leszögezése után, hogy ő mindenben szabályszerűen járt el, távozott, elődje pedig el sem ment a meghallgatásra. Az igazságügyi szakértő véleménye alapján a vizsgáló bizottság a következő napokban leteszi zárójelentését a képviselő testület elé, a felelőtlen befektetési döntés meghozóinak polgári felelősségre vonására – jóllehet nyilvánvaló a szabályszegés - nincs sok esély. Pedig még a befektetési szolgáltatókra érvényes szabályok is kimondják, hogy az önkormányzatokat olyan ügyfélnek lehet tekinteni, amelyek tisztában vannak a tőkepiac működésével, ezért velük nem kell olyan kockázattűrési teszteket kitöltetni, mint a tájékozatlan magánügyfelekkel, csak ha ezt kérik. Fót nem kérte.
Az ügyben ugyanakkor rendőrségi feljelentés született, amit az MSZP és a Jobbik külön-külön tett, majd az eljárást egyesítették. Gyanúsított még nincs, de az önkormányzat egyes munkatársait tanúként már kihallgatták – értesült a hvg.hu. Az egyik feljelentő egyébként a botrányos, a bíróság által utóbb megsemmisített eredményű, 2013-as fóti időközi választáson nyertes baloldali Takács István volt. Közben nagy a csend a Hungária egykori vezetői ellen folyó büntetőeljárásban - mint Zamecsnik Péter, a Hungária főtulajdonos-irányítójának, az előzetesben ülő S. Istvánnak az ügyvédje a hvg.hu-nak elmondta – védencétől hosszú hónapok óta semmit sem kérdeztek a rendőrök. Milliárdok elsíbolásával nem, hanem nyolc hónappal a történtek kipattanása után is csak egyetlen ügyfél 300 milliójának az elcsalásával gyanúsítják tulajdonostársával, a Cegléd környékén a kuncsaftok pénzével extrahozamos pilótajátékot játszó K. Lászlónéval egyetemben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.