Az év végéig több száz embert bocsátanak el a regionális fejlesztési ügynökségektől, mert az új uniós pályázati rendszerben ezekre az intézményekre már nem számít a kormány – írta a Világgazdaság.
Csoportos létszámleépítést jelentett be a Dél-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség. (DDRFÜ), az év végén 65 állás szűnik meg a Somogy, Tolna és Baranya megye önkormányzatának tulajdonában lévő társaságnál – közölte a VG.
A lap azt írta, piaci információk szerint akár 500 ember is az utcára kerülhet a hét regionális ügynökségtől, hacsak nem találnak nekik máshol helyet az intézményrendszeren belül.
Egy kormányrendelet szerint ugyanis a 2014–2020-as programozási időszakban a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) közreműködő szervezete, azaz a pályázatok kezelője és felügyelője a Magyar Államkincstár (MÁK) lesz.
A DDRFÜ-nél a bejelentett leépítés azokat érinti, akiknek határozott idejű szerződésük volt, de várhatóan lesz ügynökség, amelyik teljesen megszűnik, és lesz, amelyik valamilyen formában tovább tud működni.
A folyamat illik a kormányzat centralizációs törekvéseibe. Az ügynökségeket tavaly januárban kezdték szétszedni, amikor is az államtól a megyei önkormányzatokhoz kerültek, és egy ügynökségen több megye is osztozott. Az intézményrendszer átalakításával jelentkező szakemberigény némiképp felszívja a majdan kirúgottakat – tették hozzá.
A Miniszterelnökségnél egyelőre nem válaszoltak a VG kérdésére, hogy végeredményben hány szakembert kell elbocsátani, és mi lesz az ügynökségek sorsa.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.