Gazdaság hvg.hu 2015. október. 07. 06:55

Sokat látott vállalkozót vertek át a gigantikus aranyhamisítási botrányban

Arany- helyett trombitaréztömbön csücsül Hujber Ottó, illetve hozzá köthető két cég a napi.hu értesülése szerint, milliárdokat bukhatott ezen az MSZP vállalati tagozatának egykori vezetője, aki hatalmas szalmaerőmű-projektben is gondolkodott, volt fegyvergyára is. A hatóságnak csak mintát szolgáltatott a Kézizálog Zrt., ezért történhetett, hogy milliárdokkal verhetett át magánszemélyeket, cégeket és bankokat.

Újabb részleteket tudott meg a napi.hu Magyarország legnagyobb aranyhamisítási botrányáról. A lap értesülése szerint a nyomozó hatóságok csaknem 340 kilogrammnyi tömbről derítették ki, hogy azok arany helyett egyszerű trombitarézből vannak.

Két átvert cég a napi.hu információi szerint Hujber Ottóhoz köthető. Hujber az MSZP vállalkozói tagozatának egykori vezetője volt, de részt vett az orosz államadósság lebontásában, és szalmaerőmű-projektbe is be akart szállni. Egyik cége fegyver- és robbanóanyag-gyártásra is kapott engedélyt. Az arany helyett trombitaréz projekt a napi.hu tudomása szerint milliárdos kárt okozhatott Hujberéknek.

A másik, a trombitarézzel történő átverésben érintett cég az azóta már csődbe ment Alba Takarékszövetkezet lehet a lap szerint, a pénzintézet 600 millió forintos bukhatott.

Az aranytömböket, -rudakat bevizsgálni hivatott hatóság a napi.hu értesülése szerint korábban, pár éve csak mintákat vizsgált be. A napi.hu szerint „mintavizsgálatok ugyanakkor nem az aranytömbökre vonatkoztak, csupán egy-egy kis mennyiségű mintára. Arra viszont jók voltak ezek a dokumentumok, hogy többek közt ezek felhasználásával tudott a cég átverni egy sor magánembert és céget, ugyanis a jellemzően 2 grammos aranyminták vizsgálati eredményét az egész tömbre vonatkozó tanúsítványként használták fel." Ennek kapcsán a hatóság közölte a lappal: "A Kézizálog Zrt. részére aranytárgy hitelesítést nem végzett hatóságunk, ugyanakkor aranytartalmú mintaanyagok vizsgálatát igen, legutóbb 2014. júliusában. A Kézizálog Zrt. részére hatóságunk az elmúlt három évben aranytömb hitelesítést nem végzett, a zrt. aranytömböt vizsgálatra egyáltalán nem mutatott be a Hatóságnak, csak 2 gramm körüli mintákat, amelyről a Hatóság eredményközlőt állított ki."

A Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) Nemesfémvizsgáló és Hitelesítő Hatóságához (Nehiti) azt írta még a napi.hu-nak, hogy „a minta levételéről az annak vizsgálatát kérő gondoskodik, nem pedig a hatóság, így a hatóság nem rendelkezik tudomással arról, hogy a minta miből származik. Nem is szükséges, hogy erről a hatóság tudomással rendelkezzen, hiszen a vizsgálat eredménye az azt kérő (például a forgalmazó) számára jelent információt és bír jelentőséggel a mintavétellel érintett tárgy nemesfémtartalma vonatkozásában."

A nagy aranyhamisítási ügy gyanúsítottja a zálogházakat üzemeltető Kézizálog Zrt., illetve annak tulajdonosa, Bíró Péter. A gyanú szerint egy sor magánszemélyt és pénzintézeteket csaphattak be hamis aranytömbökkel, bankoknak ráadásul több milliárd forinttal lógnak.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?