Egy kor felett mindenki kíváncsi, hogy a vérzivataros hírek mellett – vagy ellenére – lesz-e nyugdíja, s ha igen, mennyi? Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság honlapján működik egy kalkulátor, amellyel ki lehez számolni a leendő nyugdíj mértékét. Igaz, megbízható eredményhez meglehetősen sok és precíz adatra van szükség.
A nyugdíjkalkulátor a társadalombiztosítási öregségi nyugdíj várható összegének meghatározására szolgál azok számára, akik a nyugellátásra jogosító szolgálati (nők esetében jogosultsági) idejükről, valamint az 1988. január 1-jétől kezdődő béridőszak alatt elért nyugdíjjárulék-köteles kereseteikről már rendelkeznek hatósági döntéssel és nem tagjai magánnyugdíj-pénztárnak – írja a Napi.hu.
Ilyen hatósági döntés:
- a 2013. január 1-jétől megszűnt jogintézmény, a szolgálati idő elismerési/kiszámítási kérelemre hozott határozat,
- a 2012. december 31-ét követően indult adategyeztetési eljárásban hozott határozat,
- az életpálya teljes tartama alatt fennállott biztosítás és egyéb jogviszonyokat tartalmazó hatósági bizonyítvány.
Fontos, hogy a kalkulált nyugdíjösszeg semmilyen hivatkozási alapot nem jelenthet a jövőbeni nyugdíj megállapításával kapcsolatban, azaz pusztán tájékoztató jellegű adatról van szó.
Az ONYF javasolja, hogy a kalkulátor használata előtt az ügyfelek kérjék adategyeztetési eljárás lefolytatását vagy – ha ügyfélkapu regisztrációval nem rendelkeznek – hatósági bizonyítvány kiállítását.
A kalkulátorba feltétlenül rögzíteni kell
I. naptári évenként a nyugdíjjárulék-köteles keresetet, külön feltüntetve a
- rendszeres (például munkabér, illetmény) és
- nem rendszeres (pl. jutalom, év végi- vagy ún. nyereségrészesedés) jövedelmet, ezen belül 1991. január 1-je előtt az esetleges adómentes kifizetéseket. A nyugdíjjárulék-fizetési felső határ 1992-es bevezetése miatt az 1992. január 1-je és február 29-e, valamint a március 1-je és december 31-e között elért keresetet megbontva kell rögzíteni.
II. naptári évenként a munkában töltött napok számát (osztónapok), III. a munkában (biztosítási jogviszonyban) töltött évek számát, azaz a nyugellátásra jogosító szolgálati vagy – ha a két érték megegyezik – a nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító időt.
A kalkulátort itt lehet elérni, további részleteket itt lehet olvasni.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.