2015. szeptember. 17. 08:26 hvg.hu Utolsó frissítés: 2015. szeptember. 17. 15:24 Gazdaság

Érdekes papírok kerültek elő az aranyhamisítási botrányban

Korábbi állításával szemben mégis vizsgálhatta a mintákat a nemesfém-hitelesítő hatóság a Kézizálog Zrt. aranyhamisítási ügyében – írta a napi.hu a birtokába jutott dokumentumokra hivatkozva. A Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal szerint a lap összekeveri a hitelesítés és a vizsgálat fogalmát.

Egyre nagyobb a homály a Kézizálog Zrt.-hez köthető aranyhamisítási ügyben – fogalmazott a napi.hu.

A portál szerint korábban a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal Nemesfémvizsgáló és Hitelesítő Hatóságnál (Nehiti) azt mondták, nem végeztek aranytárgy- vagy aranytömb-hitelesítést a hamisítási a cégnek, amely a gyanú szerint sokakat vert át aranynak látszó trombitaréz tömbbel.

Most azonban a beszámoló szerint a napi.hu rendelkezésére álló dokumentumok szerint ez nem igaz, 2012-ben ugyanis több alkalommal is adtak ki ilyen tanúsítványt.

Ezek közül kettő másolatát a portál közzé is tette, sőt, a hatóságnak is megküldték a jegyzőkönyvek sorszámát és megkérdezték, hogy ezek valódiak-e, illetve mit tartalmaznak. Hozzátették, kérdéseikre már egy hete nem kapnak választ.

A Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal a cikkre délután reagált. Azt írják, a napi.hu cikkének szerzője összekeveri a hitelesítés és a vizsgálat fogalmát. "Hitelesítés alatt a nemesfém tárgyak fémjellel történő ellátását értjük, amikor a tárgy anyagát és finomsági fokozatát fémjellel hitelesítjük. A másik eset pedig, amikor a tárgyat csak vizsgálatnak vetjük alá, és a vizsgálat eredményéről vizsgálati eredményközlőt állítunk ki. Ez nem minősül hitelesítésnek, hiszen ilyenkor a tárgyat hitelesítő jellel nem látjuk el" - közölték.

Megjegyezték, hogy mintavizsgálat esetén a hatóság nem rendelkezik, nem is kell, hogy információval rendelkezzen arról, hogy a minta miből származik, hiszen a mintavizsgálat eredménye az azt vizsgálatra benyújtó (pl. forgalmazók) számára bír jelentőséggel és ad információt a mintavétellel érintett tárgy(ak) nemesfémtartalma tekintetében.
 
"Hatóságunk tehát, korábbi állításának megfelelően, a Kézizálog Zrt. részére aranytárgy hitelesítést nem végzett, ugyanakkor arany tartalmú mintaanyagok vizsgálatát - ahogyan arról erre irányuló korábbi sajtómegkeresések esetében tájékoztatást is adtunk - igen, legutóbb 2014 júliusában. Ugyanez a helyzet az aranytömbökkel is: a Kézizálog Zrt. részére hatóságunk az elmúlt három évben aranytömb hitelesítést nem végzett, a Kézizálog Zrt. aranytömböt vizsgálatra egyáltalán nem mutatott be a hatóságnak, csak 2 gramm körüli mintákat, amelyről a Hatóság eredményközlőt állított ki. Az újságíró által a cikk mellékleteként szerepeltetett vizsgálati eredményközlők ezeknek a 2 gramm körüli mintaanyagoknak a vizsgálati eredményét tartalmazzák" - áll közleményükben. 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?