A Puskás Akadémia növendékeire és a bajnoki szereplés eredményeinek elismerésére tízszer annyi közpénzt fordítottak, mint a hasonló eredményességű klubokra - járta körül az Origo. A TAO pénzek elosztása során továbbra is a felcsúti egyesület jár az élen.
Alaposan körüljárta az Origo a felcsúti Puskás Akadémia csapatainak eredményességét és a klubra fordított támogatások arányát. Az NBI-es csapatot is beleértve az U14-es korosztálytól a mérkőzéseinek 59 százalékát nyerte meg a klub a 236-ból, 447 pontot gyűjtve. A támogatásokhoz mérve 5 millió forint jutott egy bajnoki pontra, egy győzelem 16 milliót ér ebben a bontásban. A klubot működtető alapítvány az MLSZ jegyzéke szerint 2,25 milliárd forint támogatást kapott 2014-ben. Az Mfor.hu-t idézve hozzáteszik, hogy 2010 óta 9,047 milliárdot kapott a Felcsút, míg a második legtöbb támogatást az Újpest kapta, az elsőhöz képest komolyan lemaradva 1,8 milliárdot. Meglepetés, hogy Szigetszentmiklós klubja a harmadik, 1,4 milliárdnyi TAO forrással.
A Deutsch Tamás vezette MTK esetében pontonként csak 514 ezer, a Szijjártó Péter kedvencének számító Honvédnál 457 ezer forint jutott egy bajnoki pontra, tized annyi tao forráshoz jutva, noha eredményesség szempontjából hasonlóan teljesítenek a miniszeterlnök által alapított felcsúti egyesülethez. A nagyobb klubok, például az Újpest több mint félmilliárdot kapott tavaly, ami 1,6 milliót jelent egy bajnoki pontra, de a Debreceni VSC egyetlen pontra csak 360 ezer forint körüli összegű támogatást kapott.
A kormányközeli kapcsolatottokkal rendelkező klubokról is összegzést von az Origo. Seszták Miklós fejlesztési miniszter városának, Kisvárdának tavaly még NBIII-as csapata 135 milliót tao forráshoz jutott, Tállai András NGM-államtitkárhoz köthető Mezőkövesd 223 millió forint sportfejlesztési támogatásban részesült.
A kormány 2011-ben tette lehetővé, hogy a vállakozások a társasági adójuk egy hányadát - jelenleg 70 százalékát - a látványsportok klubjainak utánpótlására és fejlesztésére folyósítsa, ennek értékében a cégeknek adókedvezményhez jutottak, a klubok pedig közvetlen forráshoz. Azonban vita tárgyát képezi, hogy a TAO támogatások mennyiben számítanak közpénznek, több ellentétes bírósági ítélet után Varga Mihály általi 2014-es törvénymódosítás korlátozta, hogy milyen adatokat lehet nyilvánosságra hozni a TAO pénzek felhasználásáról a sportszövetségeknek, hiába átengedett - vagy be nem szedett - adóforintokról van szó.
A portál Dénes Ferenc sportközgazdászt idézte, szerinte elhibázott a támogatási rendszer, hiszen a klubok így nem a fogyasztókra és a szurkolókra és szponzorokra támaszkodva próbálnak fejleszteni, hanem az állami közpénzektől számítanak segítségre. „Az egész magyar sportpolitikával az a baj, hogy nincs programba foglalva Magyarországon” – tette hozzá Dénes Ferenc.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.