Gazdaság hvg.hu 2015. augusztus. 26. 18:25

Sok pénz válhat még köddé a tőzsdepánikban

Egyelőre hatástalanok a tűzoltó lépések, amelyekkel megállítanák a Kína-pánikot, a kipukkadt tőzsdei lufi maradt, és még mindig ijesztően ereszt.

A kínai tőzsdék már ötödik napja zuhannak, mint a kő, és a kínai jegybank mostanában mindennap bejelent valamilyen vészintézkedést, hogy útját állja a több mint két hónapja tartó részvénypiaci összeomlásnak. Elővesznek a szerszámosládából mindent, ami használhat: tegnap kamatot vágtak, ma 140 milliárd jüant (kb. 6 ezer milliárd forintot) toltak a bankközi piacba, két hete globális árfolyamháborút kockáztatva többszöri jüanleértékeléssel próbálták belökni a kínai exportot, csökkentették a bankok tartalékolási kötelezettségét, hogy beindítsák a hitelezést, júliusban a brókercégeket részvényvásárlásokra kényszerítették, a nagyobb részvénytulajdonosoknak pedig megtiltották, hogy eladják a részvényeiket.

A kínai hatóságok tűzoltó lépései hosszabb távon már önmagukban is elég kockázatosak, ráadásul egyelőre hatástalanok is, a kipukkadt tőzsdei lufi maradt, és még mindig engedi a levegőt. Csak az elmúlt öt napban a kínai tőzsdék három fő részvényindexe 23 százalékkal került lejjebb a múlt szerdai, utolsó nyereséges naphoz képest, amivel virtuálisan sok százmilliárd dollár tűnt el a kínai cégek részvényeinek értékéből és mindazoknak a befektetőknek a számlájáról, akik ilyen értékpapírokkal szerették volna fialtatni a pénzüket.

AFP / Saeed Khan

Ez persze semmi azokhoz a becslésekhez képest, melyek szerint a pánik miatt csak augusztus eleje óta mintegy 5 ezer milliárd dollár vált köddé a világ tőzsdéin jegyzett papírokból. Ez csak egy része a teljes zakónak, ami június 12. óta összejöhetett. Ekkor volt a legnagyobb a kínai tőzsdei lufi, a részvényárak 150 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban, és azóta szinte folyamatos a lejtmenet. Csak a zuhanás első három-négy hetében nagyjából 4 ezer milliárd dollár tűnt el a kínai tőzsdei cégek részvényeiből. A júniusi csúcshoz képest most több mint 40 százalékos zuhanáson vannak túl.

Népi sport a tőzsdézés

Kínában nagy beruházási boom volt az elmúlt években, sok ingatlan épült, nőttek is szépen az árak az ingatlanpiacon, de a közelmúltban az áremelkedés megállt. Emiatt a kisbefektetők tőzsdézni kezdtek, rengetegen vettek hitelből részvényeket, és ezzel fújták fel a tőzsdei buborékot. Népi sport lett a tőzsdézés, a Guardian helyszíni riportja szerint mindenki részvényt vásárolt a taxisofőröktől kezdve az egyetemistákon át a nyugdíjasokig. Kínában azzal poénkodnak egymás között, hogy délután háromig senki nem dolgozik, akkor zárnak ugyanis a tőzsdék. Nagyjából 90 millió embernek van részvénybefektetése, és pár hónapja még mintegy másfél millió új kisbefektető érkezett a piacra.

AFP / ImageChina / Zhuang Yi

Pár hónap elteltével viszont már a részvények miatti aggódást mondhatjuk népi sportnak. Sok nyugdíjas befektető mindennap bemegy a brókercégéhez, hogy nézze az árak alakulását, illetve adja-vegye a részvényeket. A tőzsdei zuhanások okáról szórakoztató összeesküvés-elméletek keringenek a kisbefektetők körében, népszerű pletyka például, hogy külföldi befektetési bankok nyerészkedése áll a háttérben és shortolják a részvényeket, hogy pánikot okozzanak. Közben a kínai piacfelügyeleti hatóság piacbefolyásolást gyanít és vizsgálódik, a rendőrség pedig letartóztatta egy brókercég vezetőjét, illetve a piacfelügyeleti hatóság két hivatalnokát, és kihallgattak egy újságírót is, aki a tőzsdei zuhanásról írt.

Nem ússza meg a világ?

A pánikhullámot a világ többi része sem ússza meg, kedden még az európai tőzsdék kilőttek a súlyos hétfői veszteségek után, majd az amerikai tőzsde napon belül több százalékot is emelkedett, de váratlanul kifulladt és vaskos (több mint 1 százalékos) veszteséggel zárt. Szerdára már csak egy újabb sötét napot húzhattak be a kínai börzéken, aztán az európai részvénypiacok is 1 százalék feletti mínuszokkal kezdték a napot, és egész nap vöröslöttek az indexek, záráshoz közeledve nagyjából a tegnapi szintjükön jártak a nyugat-európai részvényindexek. A budapesti tőzsde is 1 százalékos veszteség közelében zárt.

Az már hét elején, Kína fekete hétfőjén is világossá vált, hogy ha a világ második legnagyobb gazdaságában elszabadul a pánik, az végigsöpör az egész világon. És ez még messze nem a vége, még további komolyabb esések is lehetnek a kínai tőzsdepánik miatt Kínában és a világ többi tőzsdéjén, véli Sinka Csaba, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője, összhangban sok más várakozással. Vannak, akik még borúsabban látják a helyzetet. Mohamed El-Erian, befektetési guru, az Allianz vezető tanácsadója szerint különösen aggasztó a helyzet, hiszen lassan már a jegybanki beavatkozásokban sem bízhatnak a befektetők, ami további részvényeladásokat fog generálni.

Közben az igazi baj nem a tőzsdéken van, hanem a kínai reálgazdaságban, végeredményben ez fűti a pánikot. A kínai gazdaság ugyanis vészesen lassul, jó eséllyel nem csak 7 százalékkal nem fog nőni, az is lehet, hogy csak 2 százalékkal vagy még kevesebbel. Mivel Kína a világgazdaság egyik legfontosabb motorja (a világgazdaság GDP-növekedésének felét generálta az elmúlt években), a kínai lassulásban a visszaeső kereslet réme köszönt rá a világ többi részére, elsősorban a Kínában gyárakat működtető világcégekre. Ha Kína megtorpan, minden lasabban fog pörögni: kevesebb beruházás lesz, kevesebb nyersanyag kell a bányavállalatoktól, kevesebb munkagép, és például kevesebb BMW-t fognak eladni, vagy lassabban nőhet az Apple vásárlóinak száma is.

Ha a német cégek megérzik a kínai lassulást, azt Magyarország is meg fogja érezni, miután Németország a legfőbb exportpartnerünk. Magyarán inkább közvetetten, a német gazdaságon keresztül érhet el hozzánk az újabb világgazdasági felbolydulás. A krízis első hullámából Közép-Kelet-Európával együtt kimaradunk, most annyira nem állunk rosszul, mint például 2008-ban a világgazdasági válság hajnalán, véli Sinka Csaba.

Közben fél szemmel mindenki arra pislog, mit lép most az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve, ugyanis azt ígérte, hogy szeptembertől elkezdi emelni az alapkamatot. Ez jóval nehezebb időket ígér, azt jelentené, hogy lassan vége szakadna az olcsó pénz korszakának, és a feltörekvő piacokra, Kínától Törökországig, Dél-Afrikától Közép-Kelet-Európáig, a jelenleginél jóval kevesebb pénz áramlana.

Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Plusztartalmakat is talál!

zöldhasú
Hirdetés