Gazdaság MLF 2015. augusztus. 19. 19:43

Nyomoz a rendőrség a hvg.hu által feltárt ügyben

Elrendelte a nyomozást a rendőrség abban az ügyben, amit a hvg.hu két részes sorozatban tárt fel. Az állami cég vezetőjét tavaly rúgták ki, majd a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal is vizsgálódott, és hűtlen kezelés gyanújával feljelentést tett. A sztori lényege, hogy az állami tulajdonban lévő hulladékfeldolgozó, az Atev Zrt. áron felül, 1,55 milliárdért vett meg egy csődközelben lévő román vállalatot. Az ügylet haszonélvezője egy offshore-ban utazó román milliárdos volt.

Hűtlen kezelés elkövetésének gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen elindította a nyomozást a Nemzeti Nyomozó Iroda abban az ügyben, melyről több cikkben is beszámolt a hvg.hu - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság szerdán este az MTI-vel. Ádor Sándor, az Atev vezérigazgatója évekig élvezte az állam és a kormányzat támogatását, de tavaly ősszel valami történt: a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) úgy rúgta ki, hogy a közgyűlésen figyelmeztette, már nem is kell ledolgoznia a felmondási idejét, 8 napon belül intézze el az átadás-átvételt a cég új vezetőjével.

600 milliós túlárazás?

Később a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) megállapította, hogy romániai Phoenix-Farm felvásárlására „több mint 600 millió forinttal a részesedés piaci értékén felül került sor”. A Kehi a hvg.hu-nak küldött válaszlevelében két hete azt írta: a túlárazással „az Atev Zrt. részéről eljárt személyek is tisztában voltak”. A hivatal viszont ismeretlen tettesek ellen tett feljelentést arra hivatkozva, hogy „az érintett személyek büntetőjogi felelősségének megállapítása az eljáró szervek – nyomozó hatóság, ügyészség, bíróság – feladata”.

Fülöp Máté

A Phoenix felvásárlása egyetlen célt szolgált: ez a cég rendelkezett a Protan nevű feldolgozó vállalat részvényeinek 76 százalékával, és a magyar állami vállalat ezt a céget kívánta megszerezni. Protan azzal foglalkozik, amivel idehaza az Atev is: begyűjti az elhullott állatok tetemeit, a vágóhidak, élelmiszerboltok, vendéglők hulladékát, majd takarmányt, trágyát, ipari zsírt állít elő. A vezérigazgató a 2011-es vásárláskor azt mondta, a romániai terjeszkedéssel akarja biztosítani az Atev számára a nyersanyagot, hogy megvédhessék a hazai munkahelyeket és a piacot. Csakhogy a Protan akkoriban egyfajta csődeljárás alatt állt, komoly köztartozásokat halmozott fel, mégis 5 millió eurót adott érte az Ádor vezette cég.

Ilyen kerülővel szerezte meg a magyar állami vállalat a román céget:

A Protan egy román oligarcha, Cristian Burci érdekeltségébe tartozott, de hogy milyen formában volt tulajdonos, a hvg.hu képtelen volt kideríteni, mert két ciprusi offshore-cégen keresztül intézte az ügyeit. Burci rajta van a leggazdagabb románok listáján, gyanús körülmények között gazdagodott meg. Évekkel ezelőtt például felkerült egy rejtett kamerás felvétel a Youtube-ra, ami az 1990-es évek elején készült, és egy Burci nevét használó, rá nagyon hasonlító férfi gyerekkereskedőként tárgyal az álcázott amerikai riporterekkel.

Az Atev ügyleteivel nemcsak Burci járt jól, hanem olyan hazai magánvállalkozások, melyek Ádorhoz, vagy közvetve a Simicska-birodalomhoz köthetők.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.