Gazdaság hvg.hu 2015. augusztus. 07. 13:23

Bevasalja a Nébih a felügyeleti díjat a nemfizetőktől is

Több milliárd forint élelmiszerlánc-felügyeleti díjat nem fizettek meg a piaci szereplők a július 31-i határidőig a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) számára. Olyanok se, akikre a kormányt csuklóztató brüsszeli vizsgálat nem is vonatkozik.

Nagy bajba kerül a Nébih idei költségvetése, ha nem találnak ki valamit a bevételkiesések áthidalására. A probléma forrása egyértelmű: a hivatal számlájára július 31-ig csak 3 milliárd forint folyt be a mintegy 16 milliárd helyett. Ennek egy része várható volt, mivel a Brüsszel által felfüggesztetett élelmiszerlánc-felügyeleti díjbeszedés tételei tervezhető módon nem jelentek meg a cégkasszában. De az adatokból úgy látszik, hogy az uniós vizsgálat bejelentésének hatására valószínűleg termelők, feldolgozók és vendéglátós cégek is döntöttek úgy, hogy nem utaltak. Akkor se, ha rájuk az Európai Bizottság döntése nem vonatkozott.

Az agrár- és a nemzetgazdasági tárca már egyeztet a források pótlásáról – írta meg az Agrárászektor.

Stiller Ákos

Mint arról korábban beszámoltunk, a kialakult helyzet lényegében borítékolható volt, mivel a Nébih idei büdzséjének túlnyomó része e felügyeleti díjból származik (származott volna). Mivel azonban az Európai Bizottság (EB) felfüggesztette Magyarországon a felügyeleti díj alkalmazását (azért, mert Brüsszel szerint aggályos, hogy a magyar kormány úgy alakította át tavaly a díjfizetési rendszert, hogy az a nagy árbevételű áruházakat sokkal hátrányosabban érinti – és ezért vizsgálatot rendelt el, melynek idejére szól a díjbeszedési moratórium), a Nébih működése is új finanszírozási források után kiállt.

Az EB tehát most azt vizsgálja, hogy Orbánék ez ügyben lejtették-e a pályát például a CBA és a Coop számára, és amíg tart a vizsgálat, az áruházaknak nem kell befizetniük a díjat – a Nébih pedig így nem jut bevételhez. Az Index megkérdezte az ügyben illetékes Földművelésügyi Minisztériumtárcát, ahonnan azt a konkrétumokat mellőző választ kapták, hogy „folyamatosak az egyeztetések annak érdekében, hogy a felügyeleti díjjal kapcsolatban elfogadható döntés születhessen".

A Nébih az agrárszektor.hu kérdésére közölte: a bizottsági vizsgálat és felfüggesztés csak a kereskedőket érintő sávos felügyeleti díjra terjed ki. És mivel az eddigi, 0,1 százalékos fizetési mértéket nem érinti, minden olyan vállalkozásnak, melyre a 0,1 százalékos díj (illetve a helyette választható 20 ezer vagy 700 ezer forintos felügyeletidíj-átalány) vonatkozik, be kellett fizetnie a felügyeleti díj első részletét július végéig.

A Nébih adataiból viszont az látszik, hogy a piaci szereplők jelentős része végül mégsem fizetett. Ők bírságra, késedelmi pótlékra is számíthatnak.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?