Gazdaság hvg.hu 2015. július. 27. 13:02

Összeomlott a kínai tőzsde

Megint nagy a pusztítás a kínai részvénypiacon, a krízist, úgy tűnik, nem sikerült megállítani július elején.

Az összes részvényt magában foglaló Shanghai Composite részvényindex 8,5 százalékot zuhant a hétfői zárásig a pénteki záróértékéhez képest a sanghaji tőzsdén. Ez a legnagyobb napon belüli csökkenés 2007 februárja óta. A csütörtöki záróértékhez képest az esés már 10 százalékos.  

A jelek szerint a kínai kormányzatnak nem sikerült végleg megállítania a június óta tartó, súlyos kínai tőzsdei krízist (pedig sokmindent megtett: leállították 1400 vállalat kereskedését, megtiltották a nagyrészvényeseknek a részvényeladást, és állami finanszírozással is megtámogatták a tőzsdét).

Az újabb zuhanás pénteken kezdődött a sanghaji tőzsdén.
AFP / ImageChina / Zhuang Yi

Krízis alatt ebben az esetben egészen nagy összegeket érintő válságot kell érteni: a június közepén elért hétéves csúcspont után a sanghaji tőzsdeindex több mint 30 százalékot zuhant. A június közepétől július 8-i mélypontig tartó zuhanás 4 ezermilliárd dollárt tüntetett el a kínai részvények értékéből. Ez azt jelenti, hogy három hét alatt a magyar bruttó hazai össztermék 36-szorosának megfelelő összeg tűnt el a kínai eszközökből, és  döntő részben a kínai kisbefektetők zsebéből.

A gyors zuhanást az a félelem okozta, hogy a részvények túlértékeltté váltak, a kínai gazdaság pedig nem képes tartani a kommunista párt által a társadalmi béke megőrzéséhez szükségesnek tartott legalább 7 százalékos növekedési ütemet.

A mélypont óta a részvények a veszteség nagyjából felét visszanyerték, a részvényindex 16 százalékot emelkedett, múlt csütörtökön azonban ismét lejtőre fordult a történet. 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.