2015. július. 24. 16:47 MTI Utolsó frissítés: 2015. július. 24. 18:15 Gazdaság

Több ezer embert rúghatnak ki a világ egyik legnagyobb platinabányájából

A világ egyik legnagyobb platinakitermelő bányászati vállalata, a brit Lonmin arra készül, hogy elbocsátásokat hajt végre a Dél-afrikai Köztársaságban. A pénteken bejelentett intézkedések várhatóan hatezer embert érintenek a vállalat 28 ezer dolgozójából.

A döntés oka a nyersanyag világpiaci árának csökkenése és a kitermelés drágulása. Ben Magara, a Lonmin vezérigazgatója azt mondta: körülbelül 1300 dolgozó esetében már korábban tervbe vett önkéntes távozásról vagy korai nyugdíjazásról van szó.

Dél-Afrika a világ platinatartalékainak négyötödét birtokolja. Május óta a platina ára azonban 14,4 százalékkal csökkent, az utóbbi négy év alatt pedig a harmadával esett.

"A befektetők, alkalmazottak és az összes partnervállalat hosszú távú érdekeinek szem előtt tartásával, a világpiaci túlkínálat és a magas kitermelési költségek ellensúlyozására döntött az igazgatótanács a Hossy és Newman aknák bezárásáról" – olvasható a Lonmin közleményében.

A vállalat 2011 óta nem fizetett osztalékot. A platinakitermelő vállalat 90 millió dolláros veszteséget termelt 2014 októbere és 2015 márciusa közötti fél évben, az egy évvel korábbi 213 millió dolláros veszteség után.

A helyzetet bonyolítja, hogy Dél-Afrikában 25 százalékos a munkanélküliség, és a szakszervezetek harciasan lépnek fel érdekeikért. A bányászok egyik sztrájkját 2012-ben a rendőrség fojtotta el, ennek során 34 ember életét vesztette.

Joseph Mathunjwa, a bányászok és építőipari munkások szakszervezetének elnöke a Reuters hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy még nem értesült a Lonmin elbocsátási tervéről. Mathunjwa volt a vezetője a tavaly öt hónapig tartó bányászsztrájknak, és akkor 20 százalékos béremelést sikerült kiharcolniuk az érdekvédőknek.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.