Gazdaság hvg.hu 2015. július. 17. 16:40

Levegőhöz juthat Görögország, megkapta az áthidaló kölcsönt

Az EU jóváhagyta a Görögországnak szánt valamivel több mint 7 milliárd eurós áthidaló kölcsönt, amelyből a legsürgősebb kiadásokat fedezhetik – jelentette péntek délután több nagy hírügynökség.

Az euróövezeti pénzügyminiszterek csütörtökön engedélyezték a tárgyalások megkezdését a harmadik görög segélycsomagról, miután a görög parlament megszavazta az első reformcsomagot. Az euróövezet állandó mentőalapja, az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) három évre szóló, 82-86 milliárd eurós támogatást nyújtana Görögországnak.

Az eurozóna pénzügyminiszterei egyúttal felszólították a görög kormányt, hogy a július 12-i euróövezeti csúcstalálkozón elfogadott menetrend alapján minél előbb fogadják el a július 22-ig előirányzott második intézkedéscsomagot is.

Kap más segítséget is Görögország, méghozzá 7 milliárd euró áthidaló kölcsönt az uniós segélyalapból, az Európai Pénzügyi Stabilitási Mechanizmusból (EFSM) három hónapos lejáratra, a sürgős tartozásokra. Egy név nélkül nyilatkozó EU-forrás már csütörtökön azt mondta, hogy az euróövezeti pénzügyminiszterek csütörtökön tartott telekonferenciáján elvi megállapodás jött létre a 7 milliárdos gyorskölcsönről.

Görögországnak július 20-án, hétfőn csaknem 7 milliárd eurós adóssághányadot kellene törlesztenie, ezt a pénzt az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap számláira kell átutalnia. Az Európai Központi Banknak 4,2 milliárdot kell hétfőn fizetniük.

Péntek délután az amerikai AP és a francia AFP hírügynökség is azt jelentette, hogy az EU hivatalosan is jóváhagyta a görögök összesen 7,16 milliárd eurós áthidaló kölcsönét, amelyet hétfőig kapnak meg. Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság euróért felelős alelnöke újságíróknak megerősítette, hogy megszületett a megállapodás erről a kölcsönről.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.