Ráripakodott az MNB a Lombardra
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) felszólította a Lombard Pénzügyi és Lízing Zrt.-t, hogy azonnal módosítsa jelenleg is hatályos üzletszabályzatai valamennyi olyan szerződési feltételét, amelyeket a Kúria a héten tisztességtelennek nyilvánított.
A Kúria döntése nyomán az MNB a teljes pénzügyi szektor esetében hivatalos formában kezdeményezni fogja a Lombard Pénzügyi és Lízing Zrt.-vel azonos, vagy tartalmilag azonos szerződési feltételek megszüntetését - olvasható a közleményben. Az MNB arra is felszólította a Lombard Lízinget, hogy üzletszabályzatának módosításáról 2015. július 14-ig tájékoztassa a jegybankot.
A közleményben az MNB emlékeztet arra, hogy a Kúria a napokban egy közérdekű perben elutasította az alperes Lombard Pénzügyi és Lízing Zrt. felülvizsgálati kérelmét, így a pénzügyi vállalkozás korábbi (2009. augusztus 1-je előtt hatályban lévő) üzletszabályzatainak számos szerződési feltételét tisztességtelennek, és ezért érvénytelennek mondta ki.
A bírósági döntés hatálya minden - akár már lezárt szerződésű - olyan fogyasztóra kiterjed, aki ezen szerződési feltételekkel kötött finanszírozási szerződést a pénzügyi vállalkozással - írja a jegybank.
Az MNB a bírósági döntés tükrében elvárja a Lombard Pénzügyi és Lízing Zrt.-től, hogy ne csupán a közérdekű perekben érintett - már nem hatályos - üzletszabályoknál ne alkalmazza a tisztességtelennek minősített szerződési feltételeket, hanem valamennyi, a per tárgyát egyébként nem képező üzletszabályzatát is haladéktalanul módosítsa.
Ennek célja, hogy ezekből is kikerüljenek a perekben érvénytelennek ítéltekkel azonos, vagy tartalmilag megegyező, ám szövegezésében kisebb eltérést mutató szerződési feltételek.
A jegybank hangsúlyozza, hogy kiemelt figyelmet fordít a pénzügyi vállalkozás ezen intézkedésének nyomon követésére, és ha nem tartja elégségesnek azokat, akkor a jogszabályok által biztosított valamennyi rendelkezésére álló eszközt alkalmazni fog a pénzügyi vállalkozással szerződött fogyasztók érdekeinek védelmére.
Az MNB a sajtóban az ügyben korábban megjelent információkkal kapcsolatban ismerteti: a jegybanknak a pénzügyi tárgyú jogszabályok megsértésével együtt járó jogszabálysértések esetén van lehetősége fellépni, és a törvényi feltételek fennállása esetén van jogi lehetősége egy pénzügyi intézmény tevékenységi engedélyét visszavonni.
Hozzátették, a jegybank a pénzügyi tárgyú jogszabályok betartatására számos fogyasztóvédelmi intézkedést hozott a Lombard Lízinggel kapcsolatban, sőt idén februárban maga is pert nyert a Lombard Pénzügyi és Lízing Zrt.-vel szemben a forintalapú casco-díjak jogsértően devizában történt felszámítása miatt.
Az MNB emlékeztet arra is, hogy 2013 októberében vették át a pénzügyi felügyelet feladatát Magyarországon, így 2009-ben, a Lombard-per kezdetekor a jegybank nem tudott volna maga közérdekű keresetet beadni ugyanebben az ügyben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.