„A történelem arról fog emlékezni Önre, amit ezen a héten tesz” – írják. Arra buzdítják, tegyen bátor és nagyvonalú engedményeket Görögország javára, és az egész Európát fogja szolgálni.
Nyílt levelet fogalmazott meg öt neves közgazdász (nevüket lásd a keretesben) a görög válság, Görögország és az európai vezetők közötti szakításközeli helyzet láttán. (A levél angolul itt olvasható.)
Ennek a levélnek az első számú címzettje a német kancellár, Angela Merkel, aki főszerepet játszott eddig abban, hogy Európa éveken át megszorításokra kényszerítette Görögországot.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/048d2b44-0dac-48cc-bacc-cb1c119dc255.jpg)
Ez a vég nélküli megszorításra alapuló politika nem vezetett eredményre, írják levelükben. A társadalmi következmények mellbevágóak: a gyerekek 40 százaléka szegénységben él, a csecsemőhalandóság az egekben, a fiatalok munkanélküliségi rátája 50 százalékhoz közeli.
Az ötök |
A vagyoni egyenlőtlenségek történelmi alakulásáról szóló munkájával világhírűvé vált Thomas Piketty mellett a latin-amerikai és kelet-európai gazdasági liberalizációban tanácsadóként játszott szerepe miatt ismertté vált – és ennek kapcsán sokat bírált –, majd a szegénység és a fejlődés egyik legkeresettebb szakértőjévé avanzsáló Jeffrey Sachs, a fejlődés-gazdaságtan egyik legelismertebb kutatójának számító Dani Rodrik, Simon Wren-Lewis, az Oxfordi Egyetem professzora, valamint Heiner Flassbeck, a német pénzügyminisztérium volt államtitkára jegyzi a levelet. |
Elismerik, hogy a görögöknél sincs rendben minden. A korrupció, az adóelkerülés és a korábbi kormányok statisztikai hamisításai is hozzájárultak az adóssághegyhez. Azonban az elmúlt években gyakorlatilag mindent végrehajtott a görög állam, amit kértek tőle a nemzetközi hitelezők, az EU cserébe azért, hogy mentőcsomagokhoz jusson: bércsökkentéseket ért el, nyugdíjcsökkentést hajtott végre, a kormányzati kiadásokat megvágta, privatizált, adót emelt. Mégis, Görögország adóssága a fenntarthatatlannak mondott 175 százalékos szinten van (a GDP arányában), és a fent említett társadalmi következményekkel jártak a megszorítások. Akkora gazdasági visszaesést szenvedett el az ország, mint amekkora az 1929–33-as nagy gazdasági világválságban érte Európát.
Az a gyógyszer, amelyet felírt Merkel és az EU a görögöknek, nem gyógyította meg a beteget, hanem kivéreztette, írja az öt közgazdász.
A közgazdászok ezért arra szólították fel a megszorítások legfőbb szószólójának, egyúttal a görög adósságelengedés legfőbb akadályozójának tartott Merkelt és az Athénnak hitelező trojkát – az Európai Bizottságot, az Európai Központi Bankot és a Nemzetközi Valutaalapot –, hogy "az újabb katasztrófa elkerülése és Görögország eurózónában maradásának lehetővé tétele" érdekében változtassanak hozzáállásukon. Szerintük jelenleg a hitelezők gyakorlatilag arra kérik Görögországot, hogy "tartson pisztolyt a fejéhez, és húzza meg a ravaszt". "A golyó azonban sajnos nem csak Görögország európai jövőjével végez majd", hanem járulékos kárként az eurózóna megszűnik majd a remény, a demokrácia és a prosperitás jelképének lenni – fogalmaztak.
A görög adósságot át kell ütemezni, és jelentős részét el kell engedni, meg kell teremteni a gazdasági kilábalás feltételeit, továbbá lehetővé kell tenni Görögország számára, hogy hosszabb futamidővel törlessze csökkentett adósságát, a szükséges reformok végrehajtásával párhuzamosan – írták a szerzők. Egyúttal emlékeztettek arra is, hogy az 1950-es években az államadósságok – különösen Németországé – elengedése jelentős szerepet játszott Európa békéjének és gazdasági növekedésének elősegítésében.
Arra buzdítják Merkelt, hogy tegyen "bátor és nagylelkű" lépéseket Görögország javára, mindez azonban egész Európát, a következő generációkat fogja szolgálni. „A történelem arról fog emlékezni Önre, amit ezen a héten tesz” – fogalmaznak. (Vasárnap uniós csúcstalálkozó lesz, az az utolsó alkalom, hogy meg tudjanak állapodni a görögök az európai vezetőkkel és az IMF-fel, máskülönben Görögország kényszerűségből kizuhan az eurózónából – és akár az EU-t is elhagyhatja.)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)