A Quaestor-károsultak szerint törvényellenes, hogy egy folyamatban lévő alkotmánybírósági eljárásra hivatkozva miatt egyelőre csak 20 ezer euróig kártalanítják őket a Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapjából.
A Befektető-védelmi Alap (Beva) hétfőn közölte, hogy július 13-tól elindulhat a Quaestor-kötvényesek kárrendezése. A Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapja útján a hiányzó kötvények miatti pénzkövetelést fizetik ki a károsultaknak, egyenként 20 ezer euróig, azaz hatmillió forintig. A 100 ezer euróig, azaz 30 millió forintig fennmaradó összeg további kifizetésére, hasonló, csaknem 100 milliárd forintos nagyságrendben egy jelenleg zajló alkotmánybírósági eljárás lezárása után kerülhet sor – írták közleményükben.
A Quaestor-károsultak szerint törvényellenes, hogy az alkotmánybírósági eljárásra hivatkozva nem fizetnek nekik.
„32 ezer jelenleg nincstelen ember és családja várja álmatlanul a fejleményeket, az évszázad átverésében. Tarsoly Csaba után jelen állás szerint a kormány az MNB és a Beva is átveri a Quaestor károsultjait” – olvasható a közleményükben.
Szakjogászok véleménye szerint törvénytelen a kifizetések felfüggesztés a hatályos törvényben meghatározott 100 ezer euróig, mert azt csak az alkotmánybíróság függeszthetné fel jogerős bírósági végzésben. Emellett egy alkotmánybírósági eljárás a hatályos törvények szerint nincsen ráhatással egy hatályos törvény végrehajtására, vagyis a beadványra hivatkozva egyetlen szervezet sem jogosult egy törvény végrehajtását felfüggeszteni – érveltek.
A BEVA közleményében szerintük valótlan állítás van és kifejezetten megtévesztésre irányuló.
Ha esetleg pedig arról lenne szó, hogy a Quaestor Alap nem jut az MNB-től forráshoz az előírtak szerint, akkor maga a jegybank szegne törvényt. Nincs tehát semmilyen jogszerű indoka annak, hogy a 2015-ös törvényben előírt összeghatárig, vagyis 100 ezer euróig ne történjen meg a kártalanítás – tették hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.