Nemsokára a passzív félévesek is vállalhatnak diákmunkát
Hamarosan a parlament elé kerül az az iskolaszövetkezeteket érintő törvénymódosítás, ami garanciákat tartalmaz a diákmunkáért fizetendő minimum összegre, illetve megoldja a passzív féléves diákok helyzetét - mondta Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium munkaerő-piaci és képzési államtitkára az InfoRádióban.
A törvénymódosítási javaslat a passzív félévesek problémáját is kezeli - közölte Czomba Sándor az InfoRádió műsorában.
Az államtitkár felidézte, hogy a mostani szabályozás szerint a 25 év alatti aktív félévesek esetében a munkáltatóknak gyakorlatilag nem kell szociális hozzájárulási adót fizetniük a diákmunkások után, de ez nem vonatkozik a passzív félévesekre.
Az élet azonban szerinte azt bizonyítja, hogy nagyon sokszor önhibájukon kívül kerülnek a hallgatók ilyen helyzetbe, és szeretnének ebben az időszakban is munkát vállalni. A parlament előtt lévő törvénymódosítás ezért ki fogja bővíteni ezt a kedvezményt a passzív félévesekre is a 25 év alattiak esetében.
A másik kezdeményezésük azt célozza, hogy az iskolaszövetkezeten keresztül a diákmunka-vállalással kapcsolatban részben fehérítsék ki ezt a szektort, részben garantálják a diákok számára legalább a minimálbér, illetve ha a diáknak szakképzettsége van, akkor a garantált bérminimum megfizetésének a lehetőségét.
A passzív féléves törvénymódosításról még a tavaszi ülésszakon döntés születhet - tette hozzá Czomba Sándor. A másik javaslat szerinte hosszabb időt vesz igénybe, így csak az őszi ülésszakra lehet kész.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.