Kiderült, hogy állunk az uniós államadósság-rangsorban
Magyarországon a 13. legtöbb az államadósság az EU-s országok között.
Az Európai Unió tagállamai közül Görögország államadóssága volt a legnagyobb a bruttó hazai termékhez (GDP) mérve, a legalacsonyabb pedig Észtországé tavaly év végén. Magyarország a 28 tagállamból a 13. helyen állt 76,9 százalékkal - derült ki az Európai Unió statisztikai hivatala által szerdán közzétett adatokból.
Az egész Európai Uniót tekintve a GDP-arányos államadósság 86,8 százalékon, míg az euróövezetben 91,19 százalékon állt tavaly év végén, azaz 1,3 százalékponttal, illetve 1,0 százalékponttal magasabban mint 2013 végén.
Az euróövezeti tagság eléréséhez szükséges konvergenciakritériumok értelmében a bruttó államadósság nem haladhatja meg a GDP 60 százalékát. Ennek a feltételnek a tavalyi év végén csak 12 ország felelt meg, Magyarország nincs köztük.
A GDP-arányos államadósság Görögországban volt a legmagasabb, 177,1 százalékkal. Olaszország (132,1) került a második helyre, a harmadik pedig Portugália (130,2) lett, de 100 százalék felett áll ez a mutató Írország, Ciprus és Belgium esetében is.
A magyarországi 76,9 százaléknál magasabb GDP-arányos államadóssági mutatója van még Spanyolországnak, Franciaországnak, Nagy-Britanniának, Horvátországnak, Ausztriának és Szlovéniának is. Ezeken az országokon kívül nem felel meg a 60 százalékos kritériumnak Németország, Hollandia és Málta sem.
Tavaly 20 uniós tagállamban emelkedett a GDP-arányos államadósság: a legnagyobb mértékben Szlovéniában, amelyet sorrendben Bulgária, Spanyolország, Ciprus és Svédország követ. Csökkent viszont Írországban, Lengyelországban, Németországban és Csehországban, Máltán, Szlovákiában, Luxembourgban és a legkevésbé Magyarországon, 0,4 százalékponttal.
Az államadósságot alapvetően hitelviszonyt megtestesítő értékpapírokkal finanszírozták a legtöbb EU-tagállamban, kivéve Észtországot, Görögországot és Ciprust, ahol 87,77, illetve 65 százalék volt a hitelek aránya. Az államadósságból a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok aránya az unióban 80,5 százalék, az euróövezetben 78,8 százalék.
Jelentős különbségek figyelhetők meg az unióban az államadósság tulajdonosi összetételét illetően. A nem rezidens szektor aránya Finnországban 81 százalék, Lettországban 80, Ausztriában 76, Litvániában 73, Szlovéniában 71 és Portugáliában 70. A rezidens pénzügyi szektor aránya a legnagyobb Luxemburgban, ahol eléri a 98 százalékot, Romániában 74, Csehországban 63, míg Horvátországban 59 százalék volt. Magyarország esetében az államadósság 54,5 százalékát birtokolják nem rezidens befektetők, 33,8 százalékát a rezidens pénzügyi, 11,8 százalékát pedig a rezidens nem pénzügyi szektor.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.