Közel 170 millió gyerekmunkás dolgozik a világon - közölte a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet, amely szerint a fiatalkorú munkások az iparosodott országok közül arányaiban Magyarországon és Szlovákiában szenvednek a legtöbbször balesetet.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) legfrissebb számításai szerint világszerte 168 millió gyermekmunkás dolgozik, akik közül 120 millióan 5-14 év közöttiek - hívta fel a figyelmet a szervezet a gyermekmunka elleni világnap kapcsán kiadott közleményében.
Az ILO honlapján szerdán megjelent tájékoztatás szerint különös figyelmet kell fordítani arra a mintegy 47,5 millió, 15-17 éves fiatalra, akik veszélyes munkakörülmények között dolgoznak, kiemelve a lányok és fiatal nők sebezhetőségét.
Guy Ryder, a genfi székhelyű szervezet vezérigazgatója a közleményben kiemelte: a nemzeti programok kidolgozásakor együtt kell kezelni a gyermekmunkát és a fiatalok tisztes munkalehetőségeinek hiányát. "A gyermek egész életét meghatározza, hogy be tudja-e fejezni az iskolát, mivel egyedül így biztosítható, hogy elsajátítja a továbbtanuláshoz vagy a később munkavállaláshoz elengedhetetlen alapvető tudást és készségeket" - fejtette ki.
Az ILO jelentéséből kiderül, hogy az iparosodott országok között Magyarországon és Szlovákiában a legmagasabb a fiatalok által elszenvedett munkahelyi balesetek aránya az összes munkabalesethez viszonyítva. A kutatás kiemeli a mezőgazdasági szektort, ahol Spanyolországban és Magyarországon sokkal több fiatalt ér munkahelyi baleset, mint felnőttet.
Százezer felnőtt munkásra vetítve idehaza 311-et ért baleset a 2011-es adatok szerint, miközben a fiatalkorú és gyerekkorú munkások között 100 ezerre vetítve 12 ezer ez az arány, vagyis a fiatalkorú munkások 12 százalékát éri mmunkahelyi baleset. A mezőgazdasági munkát végző gyerekdolgozók körében pedig Magyarországon és Spanyolországban magas, 3 százalék fölötti a munkahelyi balesetek aránya - áll a jelentésben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.