Lakossági körben is egyre terjed az elektronikus fizetési mód, de az MNB szerint az átutalásokat kirívóan drágítják az értékarányos díjak.
Az elektronikus fizetési eszközök lakossági használata folyamatosan fejlődik, de még mindig jelentősen elmarad az uniós országok szintjétől – állapította meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Pénzügyi Stabilitási Tanácsa, miután megtárgyalta és elfogadta az idei Fizetési rendszer jelentést.
A jegybank keddi közleménye szerint az MNB tavaly is számos pénzforgalmi fejlesztést indított a használat ösztönzése érdekében, de az érintett piaci szereplők intenzívebb szerepvállalását is elvárja. A tanács hangsúlyozza, hogy az átutalásoknál széles körben alkalmazott értékarányos díjak jelentősen rontják a pénzforgalmi árazás átláthatóságát, és bizonyos esetekben kirívó költségeket okoznak a felhasználóknak.
A jelentés szerint lassú felzárkózásban vagyunk az uniós átlaghoz, az érintőkártyás technológia széles körű elterjedése pedig már rövid távon is támogathatja a lakossági pénzforgalom elektronizálását, sőt, a postai csekkek befizetésével kapcsolatos fejlesztések (a Magyar Posta mobiltelefonos és automatákkal dolgozó fizetési megoldásai, illetve a bankkártyás fizetés lehetőségének megteremtése a postákon) szintén ráerősíthetnek majd minderre.
Az MNB-ben úgy látják, hogy a pénzforgalmi szolgáltatások díjai a korábbiaknál magasabb szinten stabilizálódtak az elmúlt évben, és egyes szolgáltatások árazásában az indokoltnál nagyobb mértékben jelenik meg értékarányos árazás. Ez utóbbinak a piaci szereplők pénzforgalmi bevételein belül is jelentős súlya lett, ám a nagy értékű átutalások esetén ez a gyakorlat a másik oldalon pedig indokolatlanul magas tranzakciós költséget eredményezhet.
A jelentésben az áll, hogy a bankközi jutalék 2014-es csökkentése és a bankkártyás fizetésekre vonatkozó tranzakciós illeték 2015-től hatályos, kedvező módosítása lehetővé teszi a fizetésikártya-használat intenzívebb ösztönzését. Az MNB pedig határozottan azt várja ennek fejében a kereskedőktől, hogy azok a bankközi jutalékok csökkentésével realizálódó költségmegtakarításaiknak legalább egy részét a bankkártya-használat ösztönzésére fordítsák.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.