Köztestületet csinálnak a Pálinka Nemzeti Tanácsból
Várhatóan köztestület lesz a Pálinka Nemzeti Tanács, az erről szóló törvénymódosító javaslatot még az ősszel benyújtják az Országgyűlésnek – közölte a Földművelésügyi Minisztérium eredetvédelemért felelős helyettes államtitkára szerdán az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottsága Szőlő-, bor- pálinka albizottságának szakmai meghallgatásán. Gál Péter szerint a 2008 óta működő Pálinka Nemzeti Tanács jogi státuszának megváltoztatásával azt akarják elérni, hogy a testület szélesebb körű felhatalmazással működhessen az ágazatban tevékenykedők érdekében.
A helyettes államtitkár tájékoztatott arról is, hogy 2014-2018 között uniós forrásból körülbelül 150 millió eurót biztosítanak a szőlő- és borágazatnak, ennek döntő része a szőlőszerkezet-átalakítási program finanszírozására használható fel. Az ágazati gazdálkodók számíthatnak arra a 2,2 millió eurós unióból érkező forrásra is, amit a harmadik országokban folytatott bor-promócióra lehet felhasználni.
A helyettes államtitkár hangsúlyozta: a magyar borokat nemcsak külföldön, hanem belföldön is népszerűsíteni kell. Erre jó lehetőség lesz az idén össze megrendezendő az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállításon, ahol szinte a teljes magyar borkínálat felvonul. Természetesen emellett a magyar borok külföldi promóciója is szükséges, mint például a düsseldorfi és a londoni szakkiállításon.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.