A Népszabadság szerint a terv, hogy a kormány 20 százalékban maximalizálná a nagybirtokok arányát, nem kizárólag oligarchákat, hanem kistulajdonosokat is érint majd.
A kormányfő az Echo Tv-nek adott interjújában többek között azt mondta: a mezőgazdaság nyolcvan százalékának kisgazda alapokon kell állnia, a nagybirtokrendszer és a kisgazdavilág konfliktusáról van szó. Orbán Viktor arra vezeti vissza a Simicska Lajossal való konfliktusát is, hogy a kormány 20 százalékban maximalizálná a nagybirtokok arányát.
A Népszabadság hétfőn arról ír, hogy ezzel nem csak az egykori barátnak üzent hadat a kormányfő, az elmúlt tíz évben ugyanis komoly nagybirtok-csomópontok alakultak ki a mezőgazdaságban.
A területalapú támogatásokra éppen a napokban kell bejelentkezni, a lap szerint pedig a kormányfő talán éppen azért hozakodott elő ezzel a témával, hogy felvezesse a hírt: visszavágják a legnagyobbakat.
A kis- és középbirtokosi réteg tőkeellátottsága ijesztően alacsony, az átalakítási szándék pedig eltalálhat olyanokat, akiket a kormányfő szeretne – olvasható a Népszabadság cikkében. A hazai agrárpolitika szerint hatalmas, több ezer hektáros területek tulajdonjoga egy kézbe nem kerülhet, a birtokrendszerek éppen ezért sok helyen földbérleteken alapulnak.
Az 1200 hektár felett gazdálkodó agrárvállalkozások tulajdonosi körét döntő részben a környező falvakban élő, a magántulajdonukat összeadó s azt közösen művelő emberek alkotják, ezek a gazdálkodók maguknak teremtettek munkahelyet. Így Orbán Viktor terve nem kizárólag oligarchákat, hanem kistulajdonosokat is elér majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.