Zuhan a görög tőzsde, felszöktek az állampapírhozamok
A görög államcsőddel és az ország euróövezetből való kiválásával kapcsolatban felerősödött spekulációk miatt estek a részvényárfolyamok az athéni tőzsdén, és felszökött az állampapírok hozama.
Csütörtök délelőtt 1,6 százalékkal csökkent az athéni tőzsde részvényidexe, az Athex, ezen belül a bankszektor alindexe 5,7 százalékkal esett. Az Athex az idén eddig 10 százalékkal, az utóbbi egy évben pedig 39 százalékkal zuhant.
Ugyanakkor a kétéves lejáratú állampapírok hozama 4 százalékponttal 27 százalék fölé, történelmi rekordszintre ugrott fel, a 10 éves lejáraton pedig 1 százalékponttal 13 százalékra, két éve a legmagasabbra nőtt a hozam. Az úgynevezett fordított hozamgörbe, amikor a rövid lejáratú papírok hozama meghaladja a hosszú lejáratúakét, klasszikus jele annak, hogy a befektetők nagy esélyét látják a fizetésképtelenség bekövetkeztének.
A rohamosan fogyatkozó bizalmat az is jelzi, hogy a legfrissebb adatok szerint 10 éves mélypontra süllyedtek a bankbetétek, a betétesek egy hónap alatt körülbelül 8 milliárd eurót vontak ki a bankokból.
A "Grexit" vagyis Görögországnak ez euróövezetből való kiesése körüli spekulációt a kereskedők szerint főleg Wolfgang Schäuble szerdai nyilatkozata tüzelte fel. A német pénzügyminiszter azt mondta, hogy nem fűz túl sok reményt a Görögország és hitelezői közti vita gyors megoldásához, noha ez előfeltétele új hitelek folyósításának.
Ugyanakkor a Standard & Poor's hitelminősítő B mínuszról CCC-re rontotta le a görög államadósság besorolását, szintén a hitelezőkkel folytatott tárgyalások vontatottságára és a fenyegető fizetésképtelenségre hivatkozva.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.