Tavaly a pénzmosás elleni irodához 9618 bejelentés érkezett, míg 2013-ban ennél több jelzést juttattak el az egyes szolgáltatók. A banki és más szolgáltatók – általában – egyre részletesebb bejelentéseket tesznek.
A pénzmosás gyanújával tett bejelentések alapján az adóhivatal 152 alkalommal, a szolgáltatókkal közösen akasztott meg átutalásokat, ennek eredményeként a nyomozó hatóságok 1,6 milliárd forintot és 3,5 millió eurót vontak el az érintettektől – írta a Napi Gazdaság.
A lap szerdai számában Sárközi Alexandra, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) bűnügyi szóvivője elmondta: tavaly a pénzmosás elleni irodához 9618 bejelentés érkezett, míg 2013-ban ennél több jelzést juttattak el az egyes szolgáltatók.
A bejelentéseket megvizsgálta az iroda, s a megszerzett információkat nemegyszer továbbította különféle szervezeteknek. "Több mint félszáz alkalommal egyes közigazgatási hatóságoknál kezdeményezett eljárást az egység, ilyen keretek közt adóvizsgálatok is megindulhattak" – mondta a szóvivő, aki szerint lényeges adatokat kaptak az irodától a nyomozó hatóságok is, például a rendőrség, a Terrorelhárítási Központ, a Nemzeti Védelmi Szolgálat és a nemzetbiztonsági szolgálat is.
A tavalyi tapasztalatok kapcsán a szóvivő kiemelte: a banki és más szolgáltatók – általában – egyre részletesebb bejelentéseket tesznek. Nemcsak magáról a gyanús tranzakcióról számolnak be, hanem körbeírják az ügyfél magatartását, s nemegyszer kiegészítő dokumentumokat is csatolnak. Akadnak ugyanakkor intézmények, szervezetek, amelyek manapság sem igen tesznek jelzéseket, vagy ha el is juttatnak információkat, azok hiányosak – jegyezte meg az alezredes.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.