Matolcsy György mindenkinek üdvözletét küldi, aki részt vesz a nemes versenyben, amelyben álljuk a sarat kétmilliárd ázsiaival, majd az afrikaiakkal szemben is.
Sokáig nélkülöztük, de Matolcsy György most újra üzent az országnak. A Budapesti Gazdasági Főiskolán tartott előadást a jegybankelnök, és azt üzente, hogy csak úgy tudunk jól versenyezni, ha olyat csinálunk, amiben mi vagyunk a legjobbak, amit szenvedéllyel csinálunk, és amit akkor is szívesen csinálnánk, ha nem kapnánk érte egy fillért sem. És üdvözöl mindenkit, aki részt vesz ebben a nemes versenyben.
Ezt lehet, hogy komolyan kellene venni, mert Matolcsy szerint erről fog szólni a következő 15 évünk, és kétmiliárd ázsiaival kell versenyeznünk, mindjárt jön Afrika is. Ebben a harcban mindenkinek meg kell találnia a saját megoldásait! És a projekt arról szólna, hogy a Fidesz-kormányzás unortodox növekedési fordulata után újból a régió éllovasa legyünk.
Mert valami elromlott
Pont akkor, amikor 2002-ben a szocialista kormány átvette a Fidesztől az ország irányítását. Akkor veszett el 10 év Matolcsy szerint, fenntarthatatlan pályára állították a gazdaságot.
Ez a kaland 2012-ig tartott, és éllovasból bukott angyalok lettünk. Rémisztő adatokat láttunk: például ikerdeficitet, ez mindenki rémálma Matolcsy szerint. A folyó fizetési mérleg 7-8 százalékos negatívba fordult, a költségvetésben 7 százalékos volt a hiány, amit eladósodásból próbáltak finanszírozni. Az államadóság 2010-re 81 százalékra emelkedett, három és félszeresére nőtt a nettó devizaadósság. Magyarország volt az egyetlen uniós ország, amely 2004-től kettős túlzottdeficit-eljárás alatt állt.
De hogyan történhetett ez meg?
Hogyan lehetett ennyire elrontani, hogyan tértünk le az útról? – tette fel a költői kérdést Matolcsy, és rövidre zárva meg is adta a választ: hibás volt a gazdaságpolitika képlete.
A gond az volt a jegybankelnök szerint, hogy külön vizsgálták az egyensúly és a növekedés kérdését, vagy ez, vagy az volt, de nem vettek figyelembe egy harmadik tényezőt, a foglalkoztatást. Közben 250 ezer munkahely szűnt meg, és alacsony foglalkoztatás mellett nincs az a költségvetés, amely fenntartható lehet. Emiatt veszett el az a 10 év – mondta.
Egy tehetséges ember álma és a magyar érdemek
Ez azt üzeni, hogy a közgazdaságnak etikusnak kell lenni – folytatta Matolcsy. Az etikus közgazdaságtan szerinte olyan közgazdaságtan, ami munkahelyeket teremt. Ha nem vesszük figyelembe az “embert”, akkor nem fenntartható a gazdaságpolitika.
Az ember szóról Matolcsynak valószínűleg saját maga jutott eszébe, mert a gazdasági minisztersége sikereiről kezdett beszélni. Azt mondta, a tehetséges embert a kiváncsiság vezérli. A folytatásból azt szűrtük le, hogy a tehetséges ember kíváncsiságából jön ki valahogyan az, amit 2010-től láttunk a gazdaságpolitikában, az unortodox megoldások.
Matolcsy szerint 2010-től sikeres magyar konszolidáció, sőt, az EU legsikeresebb konszolidációját és stabilizációját hajtottuk végre. Hogy hogyan? Szembe mentünk a standard, ortodox megoldásokkal. 2010-ben még a görögöknél rosszabb helyzetben voltunk, és csak strukturális reformokkal lehetett eredményt elérni.
De beleütköztünk a strukturális reformok „paradoxonába” – mondta Matolcsy, ami szerinte a reformoknak az a sajátossága, hogy az elején többet visznek, mint hoznak, vagyis sokba kerülnek.
Magyarán finanszírozni kellett őket. Így jutottunk el a telekom, a kiskereskedelem, az energiaszektor és bankrendszer különadókkal történt megadóztatásához, ami a jegybankelnök szerint egy új modell, ami a tehermegosztásra épül. Ezzel sikerült konszolidálni a költségvetést.
Matolcsy szerint nagyon sok reformot átvettek tőlünk az unió országai és még fognak is, például bankadó már 14 uniós országban van.
És folytatta a „sikerek” felsorolását amikből arra következtet, hogy Magyarország kezelte a válságot a legjobban: államadósságcsökkentés, növekedési hitelprogram, mégpedig az unió védőhálója nélkül. Ezen kívül itt bővült a legjobbban a foglalkoztatás, 11 százalékról 7 száalékra csökkent a munkanélküliség, és a tavalyi 3,6 százalékos növekedésnél csak az ír GDP-bővülés volt jobb.
Vagy röviden ugyanez: új utakon értünk el sikereket, és aki a régi úton ment, mind alulmúlta a magyar érdemeket. Ezt a pénzügyi központok is elismerik – mondta Matolcsy. Azt is hozzáfűzte, a kormány 2-3 évig alig aludt, de átrendezte az adórendszert, és most ugyanannyi adó folyik be a jövedelmet terhelő adókból, mint a forgalmat terhelőkből.
Elővette azt is, miért jó az egykulcsos adó. Mert megéri tanulni, és a progresszív adó bünteti a tudást, ugyanis aki többet keres, többet kell adóznia.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.