2015. április. 08. 16:25 MTI Utolsó frissítés: 2015. április. 08. 16:24 Gazdaság

Matolcsyék is belevágnak a keleti nyitásba

Kínai kötvényportfóliót épít ki fokozatos, több lépésben a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Egyelőre nem tudni, mennyit költenének kínai kötvények beszerzésére.

Az MNB február 19-én - látva a renminbi nemzetközivé válásának dinamikus folyamatát - elindította az öt pillérre épülő Jegybank Renminbi Programot, amelynek egyik pillére a devizatartalék portfolió kialakítása - közölte a jegybank.

A renminbi, azaz népi pénz a kínai nemzeti deviza hivatalos elnevezése, a jüan pedig a valuta címletének számlálószava.

A kedden közölt döntés értelmében kialakíthatnak egy, a devizatartalék-megfelelést érdemben nem befolyásoló, a teljes devizatartalék mértékéhez képest kis méretű renminbi kötvényportfóliót.

Az MNB szerint Kína növekvő globális gazdasági súlyához igazodóan a renminbi szerepe egyre fontosabbá vált a nemzetközi elszámolásokban az elmúlt években. A renminbi használatához szükséges pénzügyi infrastruktúra fejlesztését jegybankok, piaci és kormányzati szereplők is ösztönözték.

A kínai tőketranzakciók, árfolyamrendszer, illetve kamatok feltételezett további liberalizációjával párhuzamosan a jövőben a befektetésekhez kapcsolódó elszámolások is egyre inkább renminbiben valósulhatnak meg, és a renminbi nemzetközi szerepe tovább növekedhet.

A renminbi növekvő nemzetközi súlya és térnyerésének nemzetközi támogatottsága miatt számos jegybank, köztük az MNB is kétoldalú swap megállapodást kötött a kínai központi bankkal, emellett pedig több jegybank (például a Bank of England, a Reserve Bank of Australia) renminbi eszközportfolió kiépítésébe kezdett.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.