Furmányos trükkökkel ejtik át a vásárlókat az akciókkal a kiskereskedők. A kuponos vásárlás az igazán veszélyes terep.
Vesz egy cipőt a gyerekének „szuper áron”, 4990 forintért, 12 990-ről leárazva. Rég spórolt már ennyit egy vásárlással. Aztán hazamegy, megkapargatja az 12990-es matricát és rájön, hogy az eredeti ár 7490 forint volt.
Ez egy eset a sok közül, amikor akciókkal átejtenek minket a boltok. De a szabályok szerint a megtévesztés az, amikor a meghirdetett akciós árnál magasabb áron kapjuk meg a terméket. A másik gyakori helyzet a kuponos trükk. Ha a pénztárnál a kuponon szereplő információk ellenére a kedvezményt nem érvényesítik, és az ügyet helyben nem rendezik, akkor kérni kell a vásárlók könyvét és be kell írni a panaszt, melyre 30 napon belül írásban és érdemben kell válaszolnia a vállalkozásnak.
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) azt tanácsolja, hogy ha az árfeltüntetéssel kapcsolatos szabálytalanságokat tapasztalunk, vagy ha nem kapunk választ az előírt határidőben, esetleg nem érdemi a válasz, akkor a területileg illetékes Kormányhivatal fogyasztóvédelmi részéhez lehet panasszal fordulni.
Az NFH összegyűjtött néhány bevett „trükköt”:
- A legtöbb helyen a kuponnal biztosított kedvezmény más akciókkal nem vonható össze. Így például a kettőt fizet, hármat vihet akció mellett nem érvényesíthető további 20 százalékos kedvezmény egy kupon ellenében.
- Vannak olyan beváltóhelyek, ahol csak bizonyos összeghatár (például 10 000 forint) felett érvényesek a kuponnal elérhető kedvezmények.
- Vannak olyan üzletek, ahol bizonyos márkákat, termékeket nem lehet kedvezményes kuponnal megvásárolni.
- Sok üzletben egy kuponnal akár több termék is kedvezményesen megvásárolható, ezért érdemes alaposan átolvasni a kuponon található beváltási feltételeket. (Például egy termék 20 százalék kedvezménnyel vásárolható meg, vagy például a vásárlás összértékét csökkentik 50 százalékkal).
- Egy vásárlás alkalmával csak egy kupon váltható be több helyen, amellyel azonban egyszerre több termék is kedvezményesen megvehető.
- Van, ahol az üzlet webáruházából elérhető termékekre (is) vonatkozik a kedvezmény.
- Olyan vállalkozás is van, ahol egy kuponért cserébe ajándékutalványt adnak, melyet meghatározott időszakon belül lehet levásárolni. Itt érdemes figyelni a felhasználási feltételekre, főleg arra, hogy milyen időszakban, milyen termékekre vonatkozik a kedvezmény.
- Érdemes arra is odafigyelni, hogy gyakran a különböző kiszerelésű termékek közül csak az egyik fajta kiszerelésre vonatkozik a kupon. Nem 1 literes samponra, hanem az 500 milliliteresre. Van, ahol a kuponnal megvásárolható termékeket eltérő színű ártáblával jelzik.
- Gyakran csak a kedvezmény mértékét tüntetik fel (például 20 százalékkal olcsóbb), a ténylegesen fizetendő árat viszont nem írják ki.
- Az is előfordul, hogy a pénztárnál arra hivatkoznak, hogy a terméken szereplő ár már az akciós ár, ugyanakkor a címkén szerepelt az is, hogy 20 százalékkal olcsóbb, de az eredeti ár nem volt a jelölésben. Ilyenkor kérdezni kell. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy sok helyen az akciós termékekre nem váltható be kupon.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.