Gazdaság hvg.hu 2015. április. 02. 16:25

Az elmúltnyolcévezés itt már nem a Fidesznek dolgozik

A napelemek csendes forradalma nem sokára Magyarországot is eléri, és az ebben a legjobb, hogy mindenféle állami vagy uniós támogatás nélkül fog lejátszódni – durrantott a kormány orra alá a Guruló Hordó Blog.

Ha marad a tendencia az, ami eddig is volt hosszú távon (vagyis hogy évi átlagban 7 százalékkal csökken a fotovoltaikus naperőművek ára), akkor 2020-ra a napfényből előállított áram olcsóbb lesz, mint az új atomerőművekből nyerhető. A  Guruló Hordó blogon, a MOL fölös energiákkal rendelkező közgazdászai összegyűjtötték azokat az ismereteket és adatokat, amikből részben saját modellszámításokat is végezve felvázolták, hogyan győzi le a Nap az atommáglyákat.

A blog alaptázise, hogy a napenergia és az atomenergia abból a szempontból hasonló startvonalról indul, hogy mindkettő számára nagy a kezdeti beruházásigény. Fontos differencia azonban köztük, hogy míg a napenergia jól skálázható (például bárki feltehet a háza tetejére egy kis tábla napelemet, ami fedezi a fogyasztása egy részét), addig az atomerőmű csak akkor éri meg, ha azt hatalmas méretben építik meg (merthogy ez kicsiben nem is megy, az oroszok még most is csak tervezik a 100 MW-os méretű törpeerőműveket).

AFP / Patrik Stollarz

A versengésbe azonban komoly torzító erőként jelent meg az elmúlt 8 évben az, hogy a világon mindenhol 60-70 százalékkal csökkentek a napelem-telepítési költségek, melynek hatására az mára a többi energiatermelési technológiával, a széllel, a gázzal és az atommal is azonos nagyságrendbe került. Az évtizedek óta tartó árcsökkenés ráadásul a napelem-technológia permanens fejlődésével is társult, "és azt várjuk, hogy a folytatódó hatékonyságjavulás miatt az áresés tovább fog folytatódni" – írták a közgazdászok.

Úgy látják, hogy az ezredfordulót követő rossz kormányzati döntések ugyan túl korán, és túl sokba kerülően dotálták egyes országokban a napenergia drasztikus térnyerését, de ez a zsákutca hamarosan feledésbe merül, mert a technológia árcsökkenése belátható időn belül mindenféle támogatási politika nélkül is oda vezet, hogy a lakossági fogyasztók a saját igényeiknek megfelelő árammennyiséget meg fognak termelni a saját házuk tetején. (Arról nem is szólva, hogy a jelenlegi áramszámlát elővéve látható: a ma fizetett árnak jelentős része a hálózati elérésért és az áram "kiszállítására" számolódik el – ami a háztetőre szerelt rendszerek esetében nem jelentkezik költségtételként)

Guruló Hordó bog

Az iparágban az eddigi árcsökkenések a naperőműveket is egyre versenyképesebbekké tették. És ha az árcsökkenés olyan ütemben folytatódik – olvasható a blogon –, mint az elmúlt pár évtized trendje, akkor a napenergia sokkal olcsóbb is lehet, mint az egyéb energiaforrások; ahol a technológiai fejlődés sokkal lassabb.

Az olcsóbb napenergia ráadásul, hosszabb távon gyökeresen átalakítja az árampiacot is, mivel például a háztetőkre telepített olcsó napelemek csökkentik az országos hálózat áramigényét, ami pedig kisebb mennyiségű nagykereskedelmi áramtermelést tesz majd szükségessé. Vagyis: kevesebb nagyerőműre lesz szükség – amiből viszont logikailag az is következik, hogy az atomerőmű-építés szükségességét is újra kell gondolni.

A Guruló Hordó szerint a napelemek csendes forradalma hamarosan minket is elér, mert olyan olcsó lesz saját naperőműbe fektetni, hogy ahhoz továbbra már nem kell messiásként várni sem az állami, sem az uniós támogatást.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.