A ki kínai vállalatok lassan felvásárolják Európát
Növekszik az eurókötvény kibocsátással finanszírozott akvizíciók népszerűsége a kínai vállalatok körében.
Kínai vállalatok az idén már 2,9 dollár értékben bocsátottak ki euróban denominált kötvényeket a Dealogic adatai szerint, míg 2014 elején ugyanennyi idő alatt még semennyit sem, az egész évben pedig 3,3 milliárd dollárnyit. A kínai kibocsátók az eurókötvények kedvéért a jüanban denominált kötvényeket "ejtették" és nem a dollárkötvényeket. A jüanban denominált "dim sum" néven ismert offshore kötvényekből az idei első három hónapban 250 millió dollár értékben bocsátottak ki, míg tavaly ugyanennyi idő alatt 6,6 milliárd dollárnyit. A dollárkötvények kibocsátása viszont gyakorlatilag nem változott a tavalyihoz képest, az idei első negyedévben 16,3 milliárd volt.
Az eurókötvények kibocsátásának növekvő népszerűsége a kínai vállalatok körében részben akvizíciós preferenciáikat tükrözi. Az eurókötvények kibocsátásával szerzett tőkét vállalatfelvásárlásokra, befektetésekre és forgóeszközként tudják felhasználni. A már portugál és olasz távvezeték hálózat üzemeltető vállalatokban is részesedéssel rendelkező pekingi State Grid vállalat januárban például egymilliárd euró tőkét vett fel kötvénykibocsátással. A francia Club Med üdülési csoport megvásárlását pedig az elmúlt hónapban a Fosun International diverzifikált befektető társaság 939 millió eurós kötvénykibocsátással finanszírozta. A Fosun európai befektetési portfolióján egyébként portugál pénzügyi és egészségügyi cégek és görög duty free üzletek mellett már a német Tom Taylor divatcég is szerepel.
Euróban eladósodni meglehetősen jó fedezeti stratégiának tűnik - mutatott rá Jon Pratt, a Barclays ázsiai tőkepiaci igazgatója, hozzátéve, hogy az elkövetkező hónapokban az eurókötvényeket kibocsátó kínai vállalatok számának szaporodására lehet számítani. Az elmúlt hat hónapban az euró árfolyama 13 százalékkal csökkent a jüannal szemben.
Hasonló törekvések észlelhetők indiai, dél-koreai és hongkongi vállalatok részéről is, de újabban már az olyan nagyobb amerikai vállalatok is megjelentek a kibocsátók sorában, mint a Whirlpool, a Kellogg, vagy a Coca-Cola. A Dealogic adatai szerint 15 nem pénzügyi amerikai vállalat az idén már 21,7 milliárd dollár értékben bocsátott ki eurókötvényt, ami háromszorosa a tavalyi azonos időszakénak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.